Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Jak vysoké kapesné dostávají školáci v Česku? Důležitá je hlavně pravidelnost

analýza
Většina dětí dostává od nástupu do školní výuky kapesné. Jeho výše se pohybuje u těch nejmladších okolo stokoruny měsíčně. S přibývajícím věkem rodiče neváhají dávat svým potomkům v průměru i násobně vyšší částky. Podle odborníků je důležitá pravidelnost.

Výše kapesného se liší podle věku i podle ekonomických možností každé rodiny. Na prvním stupni základní školy dostávají děti v průměru 127 korun, na druhém stupni už je to 343 korun a u středoškoláků a starších gymnazistů je to dokonce 842 korun měsíčně. Většina žáků dostává kapesné hned od první třídy.

Pro děti je důležité, aby kapesné dostávaly pravidelně. Zvyknout si na opakovaný příjem, což jim do budoucna pomůže naučit se hospodařit s financemi. Je dobré, aby se děti s hodnotou peněz seznamovaly odmalička.

Podle analýzy, kterou nechala zpracovat Poštovní spořitelna, má každý třetí školák také svůj vlastní účet v bance. Rodiče ho v průměru zakládají okolo devátého roku života, tedy zhruba ve čtvrté třídě. Platební karta ale u dětí stále ještě běžná není, ačkoli je banky nabízejí už od osmi let. Celkem ji podle průzkumu má 18 procent školáků a v průměru kartu dostávají až v 18 letech. Může to být dáno tím, že rodiče nemají důvěru ve schopnosti svých potomků nakládat s platební kartou v mladším věku.

Zodpovědnost za vštěpování základů nakládání s penězi u dětí ve většině případů přebírají právě rodiče. Většina rodičů učí své děti finanční gramotnosti doma. Sedmnáct procent rodičů je přesvědčeno, že žádné velké vzdělání v tomto ohledu není potřeba, protože se děti vše naučí samy. Část rodičů v tomto ohledu spoléhá také na školu, která by podle nich měla jejich dětem informace o zacházení s penězi předat.

Související články

Další články