Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Jak vyrobit doma masku proti koronaviru? Roušky nejsou a rektor ČVUT tvrdí, že má řešení

Jak vyrobit doma masku proti koronaviru? Roušky nejsou a rektor ČVUT tvrdí, že má řešení
Zdroj: Czech Technical University in Prague
+ Dalších 8 fotografií
tvrdá realita
Česká republika a celý svět bojují s koronavirem. Vládal přiznala, že roušky nejsou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že roušky pro lékaře by mohly být do tří týdnů. Rektor ČVUT Vojtěch Petráček na Facebooku zveřejnil, jak si vyrobit roušku z prázdné PET lahve.

"Pevně věřím v to, že situace se postupně zlepší v následujících třech týdnech. Prioritu mají infekční kliniky a podobně, tam musíme zajistit, že budou mít rychle respirátory a další ochranné pomůcky,“ říkal koncem týdne ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Stát roušky nezajistil a zoufalí lidé bádají nad alternativním řešením. S návodem přišel také rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Jak si masku vyrobit doma?

"Pokud by si lidé udělali takovéto filtry (nosit je je vcelku příjemné) mohli by je i vyzdobit jako masky a takto překonat takovou karnevalovou formou dobu, kdy to je třeba plošně mít nasazeno," uvedl Petráček. Domnívá se, že masky budou muset lidé nosit až pět týdnů.

Jak masku vyrobit?

Lahev rozříznout dle návodu. Vnitřní části řezů oblepit těsněním na okna pro pohodlí. Poblíž uší protáhnout PET skrze dírku gumičku a přelepit, aby těsnilo.

Vložit filtrační náplň - v tuto chvíli mnoho vrstev papírových ručníčků - později např. nanovláknová vrstva a desikátor.

"Osobně si myslím, že pokud by lidé měli toto, výrazně se zlepší možnost, že k přenosu nebude docházet. Obzvláště při výdechu kapének dochází i u primitivního řešení k jejich zastavení. Filtr lze vyměnit a celou masku dezinfikovat lihovým roztokem," dodal rektor ČVUT.

BOJ S KORONAVIREM SLEDUJEME MINUTU PO MINUTĚ, PODÍVEJTE SE ZDE.

Elizabeth Kopecká klofla slavného herce: Vnadná zpěvačka prozradila detaily seznámení

Související články

Další články

Nejnovější kauzy