Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci válka na Ukrajině Survivor 2024

Jak vypadal Václavák za socialismu? Veksláci, levné jídlo a také centrum veškerého dění

Václavské náměstí
Zdroj: Facebook/Stopy starých časů
+ Dalších 5 fotografií
První rande pod koněm, pověstná banánová zmrzlina nebo cinkání klíčů – to je to, co si asi většina z nás vybaví, když se řekne Václavské náměstí. Znáte ale jeho historii a pamatujete si, jak tohle srdce Prahy vypadalo za socialismu?

Václavské náměstí se během minulého století stalo místem, kde Češi oslavovali své úspěchy, truchlili, shromažďovali se zde během svátků nebo při demonstracích proti režimu.

V době komunistického režimu bylo využíváno k manifestacím, oslavám, protestům proti okupaci či státním tryznám.

Předseda tehdejší vlády Klement Gottwald v únoru 1948 na Václavském náměstí pronesl svůj pověstný projev, v roce 1961 náměstí vítalo prvního kosmonauta Jurije Gagarina, v srpnu roku 1968 sem zamířily sovětské tanky a v lednu roku 1969 se na něm na protest proti normalizačnímu režimu upálil Jan Palach. Václavák a centrum v následujících letech ovládli veksláci a duch rozvinutého socialismu.

Na Václaváku se za minulého režimu dalo celkem levně najíst a také sehnat nedostatkové zboží. Václavák byl prestižní adresa. Večer se tohle dlouhé náměstí proměnilo v jiný svět – ožívaly bary, hospůdky, vinárny nebo divadla a kina, kterých bylo kolem Václaváku kolem dvaceti.

Oblíbenou zastávkou místních byla ovocná jídelna, kde se podával například banán politý čokoládou, na který se stály fronty. Dalším místem byl stánek s opékanými klobásami, které prý chutnaly mnohem lépe než ty, které na Václaváku najdeme dnes.

Za návštěvu stál i vyhlášený automat Koruna, který se nacházel v dolní části náměstí. Šunka v aspiku, sekaná nebo jahodový koktejl – to byly dobroty, které jste si mohli dát na stojáka.

Za minulého režimu byly obchody na Václaváku vyhlášené – ať už to byl Dům módy, Družba, Diamant nebo obchod Fénix. Na slavném pražském náměstí jste mohli sehnat také elektroniku, klenoty, drogérii nebo šperky.

Václavák byl plný neonů, které mu zejména večer udávaly úplně jinou atmosféru. Své místo tu měly i první západní reklamy, zejména na letecké společnosti.

V éře socialismu se na náměstí v podchodu objevily první jezdicí schody, které ale lidé znali už z Bílé labutě. Tehdy z náměstí zmizely tramvaje a místo se tak změnilo – tramvaje nahradil středový pás s květinami a keři známý jako Štrougalovy sady.

Dnes už Václavské náměstí asi ztratilo svou jedinečnost, jistého genia loci má ale bezpochyby stále.

Ornella vzdala snahy o usmíření s matkou. Už mě to obtěžuje, říká a přiznala, že dvě z jejích dětí babičku nikdy nepoznaly

Související články

Další články

Nejnovější kauzy