Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2018 Extra Focus Horoskop Zábava

Nejnovější kauzy

Jak vypadá konec světa podle severské mytologie? Thor se utká s obřím ještěrem!

Thor se utká s obřím ještěrem!
Pojem Ragnarök v severské mytologii označuje konec světa. Přesněji se překládá jako "Záhuba bohů." Den, kdy má skončit všechno bytí a svět se má znovu vytvořit. Takzvaný severský cyklus. Jak si konec světa představovali předkové Finů, Švédů a Norů?

O Ragnaröku vypráví básně Edda a Voluspá, ve kterých je detailně popisován zánik země. Tento proces v básni začíná když Loki, bratr Thora, zavraždí boha Baldura. Odin, jakožto vládce severského božstva si uvědomí, že toto je začátek proroctví o Ragnaröku, a svolá armádu nejlepších lidských válečníků, aby mu pomohli v boji proti obrům, kteří mají zničit svět.

V Midgardu, říši lidské civilizace, lidé zanevřeli na své tradice a porušili veškeré vzájemné dohody. Následovaly tři zimy bez léta. Veškeré rostliny zmrzly a lidé se octli v temném období.

Pseudo-bůh Loki společně se svým synem, vlkem Fenrirem, kteří byli preventivně uvězněni, aby nenapáchali větší škody, utíkají ze svého vězení a dělají přesně to, čeho se bohové báli. V tomto období se Yggdrasil, velký strom, který drží pohromadě všech 9 světů, začíná třást.

Heimdall, strážce božské pevnosti Asgard, zahlídne armádu obrů, kteří kráčí k pevnosti. Mezi nimi spatřil Lokiho, který stojí na přídi lodi Naglfar („Loď mrtvých“). Heimdall zatroubí posléze na roh Gjallahorn, aby varoval bohy.

Obři ničili všechno, co jim přišlo do cesty. Fenrir, velký vlk, běžel zemí s dolní čelisti u země, s horní čelistí v nebi a pojídal vše, co mu stálo v cestě. I samo Slunce skončilo v žaludku bestie. Surt, obr který nesl plamenný meč, se proháněl krajinou a nenechával za sebou nic jiného než spálenou půdu.

Stejně jako hrdinové řecké tragédie bohové bojovali až do samého konce. Thor se utkal s mořským ještěrem Jormungandem, kterého porazil. Po souboji udělal pouze devět kroků a podlehl jedu ještěra. Souboj Surta a bůha Freyra dopadl podobně. Stejně tak boj Heimdala a Lokiho. Odin, otec Thora a Lokiho, společně s Tyrem podlehli vlku Fenrirovi, který byl posléze zabit bohem Vidarem, Odinovým třetím synem.

Po této masivní bitvě se zpustošená země ponořila zpět do moře a zmizela pod vlnami. Z perfektní temnoty a ticha kosmu se svět zrodil znovu.

Mohlo by vás zajímat

Další články