Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Český slavík 2024

Jak ušetřit na vytápění bytu v roce 2024

Jak ušetřit na vytápění bytu v roce 2024
Zdroj: FAVI.cz
Vytápění bytu
Ceny energií za poslední dva roky skákaly nahoru a dolů. V březnu 2022 přesáhla míra evropské energetické inflace dokonce 44 %. Od té doby se už výkyvy v cenách trochu stabilizovaly, přesto je potřeba počítat s vyššími náklady. Vzhledem k tomu, že zpravidla 80 % nákladů na energie padne na topení a ohřev vody, je dobré zbytečně teplem neplýtvat. Poradíme, jak na to. A to ať už topíte elektřinou, plynem, tepelným čerpadlem nebo dřevem.

1. Ošetřete hlavní místa, kudy uniká teplo

Samozřejmě záleží, jestli bydlíte v rodinném domě, starém bytovém domě nebo paneláku. Každý typ stavby má totiž svá úskalí:

  • Okna a dveře – časté místo, kudy uniká cenné teplo. Řešením je výměna za kvalitní a dobře těsnící okna a vstupní i interiérové dveře (nabídka je široká a pokryje jak kvalitu, tak design). Významně levnější, a přesto účinné je nové těsnění. Poohlédněte se po samolepicích těsnicích páskách. Dobrou službu vám udělají také protiprůvanové válce nebo polštáře do dveří a oken.
  • Nevyužívaná půda nebo podkroví – izolaci můžete jednoduše položit na podlahu prostoru nad vámi. Tím zateplíte váš strop.
  • Studená podlaha – nejstudenější typy podlah jsou lamino a dlažba. I ty ale můžete snadno zateplit pomocí koberců. Vůbec nejteplejší jsou ty vlněné, které navíc regulují vlhkost v místnosti.

Tip pro pokročilé: Jestli to s hledáním míst tepelných ztrát myslíte opravdu vážně, pozvěte si domů odborníka na termodiagnostiku. Pomocí speciálního přístroje oskenuje váš příbytek a dá vám barevnou mapu, která ukáže přesně místa, kde uniká teplo.

2. Správně větrejte

Časté otevírání oken je v zimních měsících velmi neekonomické. Abyste měli optimální vzduch, a přitom šetřili teplem, je dobré vyvětrat správně – alespoň 5krát denně na pár minut. Ale zato pořádně – okna pěkně dokořán. Budete mít čerstvý a méně vlhký vzduch, ale stěny teplo neztratí.

3. Zvažte změnu dodavatele

Český Energetický regulační úřad nabádá spotřebitele, aby byli aktivnější. Spousta z nich totiž platí zbytečně moc. Přitom stačí jen jiným dodavatelům poslat emailem svoje vyúčtování a dané společnosti už vám sdělí, jestli byste si u nich polepšili, a i zhruba o kolik. Dokonce za vás případně vyřídí i celý přepis, a to třeba i v případě, že vám smlouva se stávajícím dodavatelem končí až za dva roky. Buď tyto termíny nový dodavatel pohlídá a vše vyřídí, když je to potřeba, nebo vám navrhne od smlouvy odstoupit a zaplatit poplatek, což se mnohdy vyplatí. Zkrátka buďte aktivní!

4. Nastavte si správnou teplotu

Zní to banálně, že? Ale už zvýšení o jeden stupeň navyšuje náklady na energie o 6 %. Pokud tedy platíte za topení 1500 korun, jeden stupeň navíc vás vyjde na 90 korun měsíčně. Za zimu tedy zaplatíte nejméně o 400 korun více. Jaká je podle Světové zdravotnické organizace ideální teplota?

  • V ložnici okolo 18 stupňů.
  • V chodbě zhruba 15 stupňů.
  • V obytných místnostech 21 stupňů.

Dobrou radou je taky se teple oblékat. To zní snad ještě banálněji než s nastavením správné teploty, nicméně tím doma opravdu ušetříte. Jakmile si zvyknete nosit ponožky, pantofle a mikinu, bude vám 21 stupňů v obýváku připadat minimálně tak akorát.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy