Astrologická znamení mají spojitost s dráhou Slunce po nebi. Dráha Slunce je rozdělena na 12 částí, což jsou právě ona znamení zvěrokruhu. Kdykoli přejde Slunce do další části, změní se i znamení. To se ovšem děje každý rok v jinou dobu, z tohoto důvodu se spolu sousední znamení časově dva až tři dny překrývají. Začátky a konce znamení se tedy pokaždé mírně liší.

Vezměme si např. dva lidi narozené 23. srpna. Ten, co se narodil v roce 1951, je ještě Lev. Druhý, narozený roku 1988, je už ve znamení Panny. Mnohdy se však mohou dva lidé narodit týž den, měsíc i rok a o znamení rozhoduje až čas narození. Kupříkladu malý princ George, syn vévodkyně z Cambridge a prince Williama, jenž přišel na svět 22. července 2013 v 16.24 (britského letního času), je Rak. Pokud by jej ale Kate Middleton porodila v 16.56, tedy zhruba o půl hodiny později, pak už by bylo jeho znamení Lev.

K přesnému určení vašeho slunečního znamení, v případě, že jste se narodili na rozhraní dvou znamení, je tedy nezbytné, abyste znali kromě celého data (den, měsíc, rok) také čas vašeho narození. Pokud potřebujete poradit s určením vašeho znamení, rádi vám jistě pomohou profesionální astrologové.

Vstupem Slunce do znamení Berana začíná astrologický rok, proto je Beran i prvním znamením zvěrokruhu. Tehdy nastává jarní rovnodennost a začíná astronomické jaro, jež každoročně nastupuje v jiný čas. Jakmile Slunce vstoupí do znamení Raka, nastává léto. Když Slunce nakročí do znamení Vah, začíná podzim. A konečně vstupem do znamení Kozoroha je tu čas astronomické zimy.

Znamení zvěrokruhu a jejich časová rozpětí:

Beran (20. březen – 21. duben)

Býk (19. duben – 22. květen)

Blíženci (20. květen – 22. červen)

Rak (21. červen – 23. červenec)

Lev (22. červenec – 24. srpen)

Panna (22. srpen – 24. září)

Váhy (22. září – 24. říjen)

Štír (23. říjen – 23. listopad)

Střelec (22. listopad – 22. prosinec)

Kozoroh (21. prosinec – 21. leden)

Vodnář (19. leden – 19. únor)

Ryby (18. únor – 21. březen)