Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Jak stonat s koronavirem: Správný postup domácí léčby

Jak stonat s koronavirem: Správný postup domácí léčby
Zdroj: Pixabay
Koronavirus
Nakazili jste se koronavirem a nevíte, jak postupovat, komu dát vědět, natož jak se doma léčit? Přinášíme vám manuál, jak tuto situaci řešit co nejrychleji a nejpřehledněji. Nebojte se, společně to zvládneme!

Pokud jste se nakazili covidem-19 a nepatříte mezi rizikové skupiny, je velká pravděpodobnost, že u vás onemocnění proběhne v mírnější formě. Klasickými příznaky pak budou zvýšená teplota nebo horečka, kašel a potíže s dechem. Dalšími častými příznaky pak jsou bolest hlavy, svalů a kloubů. Mnoho nemocných také není schopno rozlišovat pachy a chutě.

Příznaky nemoci

K průběhu onemocnění často patří i celková slabost, kdy pro vás může být vysilující třeba jen obyčejná chůze na WC. Mnoho nakažených také trpí ztrátou chuti a během několika týdnů zhubne i několik kilogramů. To vše bohužel k normálnímu průběhu onemocnění patří a je třeba s tím počítat po dobu zhruba pěti až sedmi dnů, někdy však tyto stavy trvají až deset dní.

Pokud některými z výše zmíněných příznaků trpíte nebo vám vyšel pozitivní test na koronavirus, pak rozhodně krok po kroku udělejte následující náležitosti:

1. Telefonicky informujte praktického (obvodního) lékaře.

2. Vyplňte „sebereportovací“ formulář. Najdete ho na stránce www.covidlab.cz Případy s připojenými informacemi ze sebereportovacího formuláře se vyřizují přednostně.

3. Dejte vědět někomu z rodiny, přátel či sousedů. Jestli máte pozitivní test nebo jste v karanténě, nesmíte minimálně 10 dní odejít z bytu a budete potřebovat, aby vám někdo došel na nákup a do lékárny.

4. Osaměle žijící senioři mohou využít Linku seniorů (telefon 800 200 007) a další, požádat o donášku nákupu lze například dobrovolníky ze skautské pomoci.

5. Hygienická stanice by vás měla během jednoho až dvou dnů kontaktovat sama, buďte prosím trpěliví. Velmi pomůže, pokud vyplníte sebereportovací formulář. I bez komunikace s hygienou musíte dodržovat zásady pobytu v izolaci.

Domácí léčba

Poté, co jste informovali všechny, které jste měli, je konečně čas na léčbu samotnou a hlavně odpočinek. Jelikož koronavirus patří mezi virózy, léčí se doma stejně jako chřipka. Musíte tedy odpočívat, pít dostatek tekutin, a pokud vás trápí kašel, bude se vám lépe stonat v polosedě než vleže a spát lépe na boku než na zádech. Na kašel a potíže s dýcháním zpravidla pomůže také časté větrání v místnosti a stažení teploty na radiátoru, případně zvlhčení vzduchu v místnosti.

Srážení horečky

Pokud máte horečku, pak kromě léků na její sražení vsaďte na zábaly. Dejte si vlažnou sprchu a studené zábaly na zápěstí. Pokud vás bolí hlava, pak pomůže studený obklad na čelo a zátylek. Na kašel pomáhá klasický čaj s medem. V případě silného, neztišitelného kašle však volejte svému praktickému lékaři.

Také si třikrát denně měřte teplotu a údaje si zapisujte. Dále si zapisujte, jaké léky a kdy jste si vzali. Budete mít přehled a lékaři tak snáze zhodnotí průběh vaší nemoci.

Horečku můžete srážet střídáním léků s paracetamolem (Paralen, Panadol) a ibuprofenem (Ibalgin, Brufen, Nurofen). Oba léky snižují horečku a bolesti hlavy, kloubů a svalů. Přečtěte si nejdříve příbalový leták v krabičce, jestli se na vás nevztahují některá omezení (např. alergie atd.) a jaká je celková maximální denní dávka léku, kterou musíte dodržet. Připravte se však na to, že i přes léčbu může horečka pár dní ještě trvat, stále vás může trápit vysilující kašel, nechutenství a celková slabost. To vše bohužel k průběhu nemoci covid-19 patří.

Znepokojujte se až ve chvíli, kdy zaznamenáte následující příznaky: Pak volejte linku 155!

1. Pokud se stav začne horšit z hodiny na hodinu, a to zejména u osob, které se léčí se srdcem

či plicním onemocněním, cukrovkou, nádorem, vysokým tlakem, poruchou imunity nebo trpí silnou obezitou.

2. Dýchání se zhorší natolik, že nemocný nemůže říct celou větu v kuse bez zadýchání (na jeden nádech nenapočítá do deseti) nebo promodrává v obličeji či v okolí rtů.

3. Nemocný má poruchy vidění, sluchu, rovnováhy, paměti nebo je mu na omdlení, případně zkolaboval.

4. Pozorujete jiné neobvyklé příznaky mimo ty, které jsme výše vyjmenovali jako provázející běžný průběh onemocnění.

5. Nejste si jistí nebo máte strach.

Jak se chovat v izolaci:

1. Neopouštějte své bydliště. Nechoďte do práce, do školy, pracujte z domova. Máte-li kvůli výpadku zaměstnání finanční potíže, zavolejte na sociální odbor vaší městské části.

2. Domluvte si s rodinou, se sousedy nebo například s Linkou seniorů, aby vám někdo chodil na běžné nákupy a do lékárny. Využívejte donáškovou službu (například nakup.iTesco.cz, rohlik.cz, kosik.cz atd.).

3. Nejezděte MHD a nepoužívejte taxislužbu.

4. Nehlídejte vnoučata a nedávejte své děti hlídat prarodičům. Nechoďte na návštěvy a nenechte nikoho navštěvovat vás.

5. Zůstaňte v kontaktu se svými blízkými a přáteli. Telefonujte si často. Nechte si poradit, jak zprovoznit videohovory (například WhatsApp, Skype, FaceTime, ZOOM, Teams, Webex atd.).

6. Důvěřujte jen informacím z ověřených zdrojů. Pokud narazíte na internetu na informace o léčbě koronaviru, které jsou v rozporu s tímto textem, nedůvěřujte jim.

7. Karanténní opatření končí nejdříve 10. den od prvního pozitivního PCR testu, z toho minimálně poslední tři dny musí být pacient/ka bez klinických příznaků; kontrolní PCR test se již neprovádí, pokud hygienická stanice či váš praktický lékař nerozhodnou jinak.

Další mimořádná opatření a více informací ke koronaviru naleznete na www.koronavirus.mzcr.cz.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy