Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Vít Starý koronavirus Počasí Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Jak spějí Češi? Každý druhý má někoho v posteli. A vliv má i moc úplňku!

Tři čtvrtiny Čechů každý den průměrně spí mezi 6-8 hodinami. O délce jejich spánku rozhoduje spousta faktorů. Například váš věk, zda bydlíte ve městě nebo na vesnici. Ale také to, zda náhodou není úplněk. Pojďme se společně ponořit do světa, ve kterém Češi spí.

Když jsme zmiňovali, že o průměrné délce spánku rozhoduje skutečnost, zda jste z vesnice nebo z města, tak ten rozdíl činí přesně patnáct minut. O tolik déle v průměrně denně spí obyvatelé z českých měst, než ti z českých vesnic.

Svou roli také hraje magická síla úplňku. Některé vědecké výzkumy tvrdí, že na kvalitu a délku našeho spánku mají vliv fáze měsíce. Při úplňku a několik dní před a po něm nám údajně trvá déle usnout a spánek je v průměru o zhruba dvacet minut kratší než jindy.

Část vědců se přiklání k tomu, že to souvisí s hladinou hormonu melatoninu, která v té době klesá. Melatonin je totiž hormon, který navozuje pocity ospalosti a je tedy klíčový při usínání.

A další zajímavá fakta o způsobu jaký spějí Češí? Téměř polovina občanů České republiky chodí spát ve stresu a myslí na povinnosti a úkoly, které je čekají další den.

Každý desátý Čech pak spí na rozkládací pohovce. „Kvalita vašeho spánku je z velké části dána také kvalitou postele a matrace, na které spíte. Spousta našich spoluobčanů si to bohužel stále neuvědomuje,“ říká specialistka na kvalitní spánek Zdeňka Kyselová ze společnosti Royal Comfort.

Více než polovina Čechů nespí v noci sama. „Zde kvalitu spánku výrazně ovlivňuje například velikost postele. Pokud není dostatečně velká, tak se lidé často ve dvou na malé posteli nemají šanci pořádně a kvalitně vyspat,“ dodává Kyselová. Jestli něco má v ložnici ale téměř každý Čech, tak je to budík. Právě on totiž budí devět z deseti obyvatel Česka.

„Už to ale není ten klasický kulatý drnčící přístroj, ale většina lidí používá buzení na svém mobilním telefonu,“ vysvětluje spánková specialistka z firmy Royal Comfort. Jak udělat maximum pro co nejkvalitnější spánek? A jak si vybrat správnou postel? Odpovědi najdete ve videu u tohoto článku.

Související články

Další články