Trendy tagy válka na Ukrajině Survivor 2023 MS v hokeji 2023 Oktagon

Jak šel čas s Libuškou Šafránkovou: Od překrásných princezen po legendu stříbrného plátna

Třetí princ
Zdroj: Bonton Home Video
+ Dalších 5 fotografií
Libuše Šafránková

Ve věku 68 let nečekaně zemřela populární herečka Libuše Šafránková. Hvězda stříbrného plátna zasáhla několik generací filmových a televizních diváků, kteří bezmezně milují její role ve slavných snímcích, mezi něž patří například Tři oříšky pro Popelku, Princ a Večernice nebo Třetí princ. Redakce eXtra.cz připravila souhrnný přehled toho, jak šel s Libuší Šafránkovou čas - od mladé talentované krásky po ostřílenou legendu.

Libuše Šafránková začínala jako většina hereček na divadelních prknech. Na přelomu 70. let krátce působila ve Státním divadle v Brně, které později vyměnila za Krejčovo Divadlo Za branou. To ale bylo v roce 1972 uzavřeno. V tu dobu si mladá herečka vyzkoušela první roli ve filmu, a to ve snímku Rodeo, kde ztvárnila vedlejší roli.

Její výkon byl natolik přesvědčivý, že dostala nabídku na hlavní roli v pohádce Popelka (1973). Pro Šafránkovou kromě hereckých schopností hovořila i její dívčí krása a nevinný vzhled. Málokoho překvapilo, že se pohádka stala obrovským hitem. Šafránková si "kradla" každou scénu pro sebe a diváci si ji okamžitě zamilovali. Bylo tedy jasné, že nadějná herečka u filmu zůstane.

Hrála v jednom hitu za druhým

V roce 1974 přišel pro Šafránkovou další hit, když si zahrála ve filmu Václava Vorlíčka Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Legendární snímek byl pro Šafránkovou vůbec prvním komediálním dílem. Byla by ale škoda, kdyby režiséři půvabnou herečku nevyužili pro další pohádky, a tak po sérii komediálních snímků a dramat přišla role ve filmu Princ a Večernice (1978).

Šafránková opět okouzlila diváky. Následoval krátký návrat ke komediálnímu žánru, konkrétně ve filmu Vrchní, Prchni! (1981), který se zařadil mezi poklady české kinematografie. Poté si Šafránková střihla dokonce dvojroli princezny v pohádce Tretí princ (1982), kde si zopakovala spolupráci s Pavlem Trávníčkem.

Dohnalo ji zdraví

O tři roky později si princezna českého filmu zahrála v dalším klenotu, tentokrát v komedii Vesničko má středisková. Úspěšný byl pro Šafránkovou i rok 1991, kdy ji naháněl Jan Tříska ve snímku Obecná škola. Malou roli si střihla i v oscarovém filmu Kolja, s přelomem tisíciletí se ale Šafránková krátce odmlčela. Další filmy už neslavily takový úspěch a v roce 2014, tehdy už jako legenda, odešla Šafránková do hereckého důchodu.

Hlavním důvodem byly vleklé zdravotní potíže. V roce 2014 Šafránková podstoupila náročnou operaci, při které jí byl odstraněn nezhoubný nádor plíce spolu s částí plicního laloku. Zdravotní potíže ale přetrvaly a nakonec ji dostihly ve věku 68 let, kdy zemřela ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy