Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Jak se zbavit octomilek: Za běžné přípravky neutrácejte, nejvíc je prevence, radí odborník

Octomilka miluje staré ovoce či zeleninu.
Zdroj: Pinterest
+ Další 2 fotografie
otravný hmyz
Zná to většina z nás. Z obchodu si přineseme ovoce a během pár dnů se kolem něho prohání hejna nepříjemných mušek - octomilek. Ty láká právě kvasící ovoce, jehož vůni cítí i na několik kilometrů. Jak se octomilek co nejúčinněji zbavit, když babské rady nepomáhají? Jistotou je určitě profesionální ošetření. Účinně se s nimi ale dá bojovat i svépomocí. Podle odborníka je však nejdůležitější prevence.

"Zásadní je dělat pravidelný úklid. Octomilky se vyskytují u různých zbytků potravy, nejčastěji je to ovoce nebo zelenina. Takže důležité je vynášet koše a také pravidelně čistit odpad pod dřezem či umyvadlem," vyjmenoval pro eXtra.cz preventivní opatření proti nechtěnému hmyzu Jiří Blažek ze společnosti Adera, zaměřující se na likvidaci škůdců.

Když už se ale octomilky nebo i jiný hmyz v prostoru vyskytnou, nejúčinnější zbraní proti nim jsou lapače nebo postřiky. "Ty se ale nedají aplikovat za provozu, když se jedná například o restaurace. Ten postřik je cítit a je dráždivý na dýchací sliznice. Teprve až po 6-8 hodinách se může do prostoru vstupovat," popsal průběh profesionální likvidace octomilek Blažek.

"Výdrž takového ošetření je až dva měsíce a je širokospektrální, to znamená, že působí na veškerý hmyz - mouchy, komáry, mravence a další."

Dá se ale účinně bránit proti otravnému hmyzu v domácnostech i svépomocí? "Úplně bych nedoporučoval přípravky na hubení škůdců Biolit nebo Raid. Tyto prostředky fungují ideálně při přímém kontaktu s hmyzem. Kdyby jste chtěli těmito přípravky vytvořit bariéru třeba na stěně, tak vyhazujete peníze z okna, protože tam vydrží jen pár hodin. To je rozdíl mezi profesionálními postřiky a přípravky, které jsou běžně k dostání," vysvětlil odborník.

Když někdo ale nechce používat chemii, účinné jsou i po domácku vytvořené lapače. "Ideální je dóza, která má jeden, maximálně dva vstupy a uvnitř je kapalina na bázi sladkých šťáv a octa. Nejlepší je mix piva, ovocné šťávy a octa. Tato kombinace dobře funguje i na vosy," vysvětluje dál. Nejlepší je prý kombinace obojího. "Postřik je funkční také proti larvičkám a zárodkům, lapače dochytají potom živé jedince."

Výskyt létajícího hmyzu v domácnostech závisí samozřejmě i na ročním období a počasí. "Teď je ještě jejich sezóna, není ani zima ani teplo. V zimě je octomilek minimálně. Samozřejmě čím vyšší teplota, tím víc se množí veškerý hmyz a to nemluvíme jen o octomilkách," doplnil Blažek, který závěrem upozornil, že nejdůležitějším opatřením proti otravnému hmyzu je již zmíněná prevence.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy