Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Jak se z Vašíka Mrázka stala bestie: První ženu umlátil klackem. Zabíjení bylo lepší než orgasmus

Zdroj: Muzeum Policie ČR
+ Další 3 fotografie
Seriál extra
Václav Mrázek byl popraven 29. prosince 1957 v Praze na Pankráci. Kriminalisté mu prokázali 7 vražd. V mládí se u něj rozvinula sadistická deviace. Zabíjení žen ho uspokojovalo více než sex. Příběhem Václava Mrázka startujeme seriál o vrazích, kteří šokovali Československo.

Malý Vašík se narodil 22. října 1925 v obci Svinařov. Narodil se do velmi chudých poměrů a krást ho naučili rodiče. Lze říci, že Václav od mládí rostl pro šibenici.

Rodina měla celkem 12 dětí a jeden čas všichni obývali odstavený vagon. Pokud Václav donesl domů nějaký lup, byl pochválen. Všichni se snažili najíst a přežít.

Poprvé byl potrestán podmínečným trestem za krádež v roce 1941. Přesto měl sen, že by se dal na správnou cestu. Chtěl být policistou a nebo vojákem. Kvůli subtilní postavě a slabé inteligenci ale do ozbrojeného sboru nebyl přijat.

Na Balkáně viděl orgie

Zlom nastal v roce 1946. Mrázek se přihlásil jako ozbrojený doprovod humanitárního konvoje do Rumunska a Bulharska. Vojáci vezli jídlo a ženy na Balkáně nabízely sex. Hodně sexu. Nesmělý Mrázek viděl věci, které si neuměl do té doby ani představit.

"Byl jsem například svědkem toho, že s jednou ženou souložil jeden voják vstoje a tato žena třela přitom pohlavní úd druhému vojáku. Nebo žena byla opřena o židli a zezadu s ní souložil voják – a jinému vojákovi vzala žena pohlavní úd do úst. Jindy jsem opět viděl, jak ženy byly zpité vínem, nahé pobíhaly po vagoně, prsty roztahovaly svá pohlaví a nabízely se vojákům k souloži," uvedl později Mrázek do policejního protokolu.

Mrázka sexuální orgie doslova pohltily. Běžně u žen žádný úspěch neměl, ale na jihu Evropy se mu holky nabízely za chleba a kus masa. Připadal si, že je pánem nad jejich osudem. Navíc jako doprovod konvoje měl u sebe zbraň, která mu dodávala sebedůvěru.

Po návratu do vlasti ho sexuální fantazie neopustily. Naopak zbytněly do té podoby, že deviantního Mrázka dokonce začínala bolet hlava, když se v jeho blízkosti objevila mladá žena. Bylo otázkou času, kdy si najde první oběť. Své sexuální choutky zkusil uspokojit i v márnici, útočil na malé děti a vše směřovalo k první vraždě.

Haničku umlátil klackem

Dne 22. srpna si vyhlédl patnáctiletou Hanu Chloubovou, která u lesa pásla krávy. Umlátil ji klackem a na těle pak vykonal soulož. Chloubová byla při souloži v bezvědomí. Po orgasmu ji Mrázek dobil. Kriminalisté prověřili muže z okolí Drahonic. Věřili, že dívka muže s klackem znala. Že by zabíjel nenápadný Mrázek, nikoho v té době nenapadlo.

O pár měsíců později Mrázek v polích potkal dvaatřicetiletou Bronislavu Pajúrkovou. Té ujel autobus z práce, tak se domu vydala pěšky. To byla osudová chyba. Mrázek na Bronislavu vypálil několik ran. Na bezvládném těle se ukojil. Umírající ženu navíc okradl. To zmátlo kriminalisty. Nenapadlo je smrt Hany Chloubové dát do souvislosti s vraždou Bronislavy Pajúrkové. Hledali dva různé vrahy.

Elena přežila vlastní smrt, místo ní zemřela Maruška

Jako další oběť si Mrázek na taneční zábavě vybral devatenáctiletou Elenu Marmanovou. To se psal rok 1952. Čekal před hospodou, až půjde Elena domů. Pak na ni dvakrát vystřelil a dvakrát minul. Pouze jí prostřelil kabát. Třetí kulka se zasekla, ale Mrázek přesto dosáhl ejakulace. Elena ten večer přežila svou vlastní smrt. Jenže osudnou noc Mrázek stejně zabíjel. Vyhlédl si šestnáctiletou Marii Dvořákovou. Když dívka z taneční zábavy odešla, tak ji zastřelil. Nožem rozřízl její šaty a dosáhl ejakulace.

Druhý den Eleně Marmanové došlo, že má skutečně rozstřílený kabát. Vydala se na místo, kde na ni muž střílel. Nedaleko našla mrtvé tělo Marie Dvořákové. Když to nahlásila, tak jí policisté nevěřili. Mysleli si, že je sama do vraždy Dvořákové nějak zapletena. Skončila na čas ve vyšetřovací vazbě, ale nakonec kriminalistům začalo docházet, že jim uniká sexuální predátor a vrah.

Mrázkovi zachutnal pohled na znehybněné ženské tělo. Později přiznal, že pohled na krev mu vadil, ale pohled na paralyzovanou ženu ho vzrušoval. Pokusil se zabít také Annu Š. Pořezal ji nožem, ale čepel se zasekla o čelist. Anna doběhla k obydlenému domu a zachránila si život. O pár dnů později Mrázek zaútočil také na Ernu M. Bodal ji do břicha a do hrudníku, ale také Erna zázrakem jeho běsnění přežila - život jí zachránil tlustý kabát.

Objímali se, a proto museli zemřít

Dne 14. července 1954 ale Mrázek dokonal další vraždu. Sledoval šestnáctiletou Jiřinu Helmichovou, která šla k lesu nasekat trávu. Mrázek dívku střelil do obličeje a na těle pak vykonal soulož. Komunistická kriminálka začínala být bezradná. Bylo jasné, že vrah neskončí, dokud nebude dopaden.

V srpnu 1955 Mrázek zlikvidoval zamilovaný pár. Vadilo mu, že devatenáctiletá pošťačka Libuše Dufková a šestadvacetiletý úředník Karel Trlifaj se líbají a objímají. Mrázek později vypověděl, že mu bylo líto, že oni mají lásku a on ne...

Mrázek věděl, že na Chomutovsku to pro něj není dobré. Smyčka se stahovala. Ze strachu z dopadení se Mrázek rozhodl změnit zaměstnání a odejít do Kladna. Vyšlo to dokonale. Kvůli úřednické chybě navíc vypadl z okruhu lidí, které se policie chystala prověřit. V tu chvíli to vypadalo, že se bestii dopadnout nikdy nepodaří, i když kriminalisté prověřili 25 000 jmen!

Poslední vražda nebyla motivována sexuální úchylkou. Mrázek se rozhodl, že okrade manželku svého známého Ladislava Berana. O sedmapadesátileté Alžbětě se říkalo, že je velmi movitá. V noci 9. listopadu 1956 se Mrázek vydal na lup. Alžběta ho vyrušila a poznala ho. Mrázek ji ubil sekerou. Vraždu dopředu neplánoval, paní Alžběta ho prostě jen vyrušila. V domě se nacházela také desetiletá vnučka Beranových. Mrázek ji při odchodu znásilnil, ale nechal žít. Kryl si obličej, a tak byl přesvědčen, že dívka ho nemůže poznat.

Dostal ho zraněný horník

Mrázek byl dopaden a usvědčen díky náhodě. V březnu 1957 se na kladenském dole začaly horníkům ztrácet věci. Jednoho dne se zranil horník Jindřich Falcník a musel předčasně vyfárat. V šatně pak přistihl Mrázka, jak horníkům prohledává jejich věci.

Mrázek putoval do vazby a kriminalisté se rozhodli, že u něj udělají domovní prohlídku. Doma našli věci, které bylo možné spojit s vraždou Alžběty Beranové. Pod truhlářským ponkem policisté objevili hodinky, které patřily Bronislavě Pajúrkové. Když se kriminalistům podařilo objevit pistoli Walther ráže 7.65, zajásali. Balistická expertiza pak potvrdila, že ve vazbě je opravdu dlouho hledaná bestie.

Mrázek netušil, že může dostat trest smrti. Věřil, že za deset bude z kriminálu venku. Jenže to se mýlil. Dne 29. prosince 1957 popraven v pankrácké věznici. Kromě sedmi vražd mu bylo prokázáno dalších 127 trestných činů. Převažovaly loupeže, krádeže a znásilňování dětí. Napadl jich nejméně dvacet a útoky na děti by si zasloužily samostatný text. Čtyři vraždy se Mrázkovi nepodařilo vykonat jen díky náhodě. Jeho rodiče věděli, že Vašík občas něco ukradne, ale že by jejich syn byl vrahem, to do poslední chvíle odmítali...

Související články

Další články