Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Jak probíhají testy na koronavirus? Nekonečné fronty bez rozestupů a přehlížení příznaků

Jak probíhají testy na koronavirus? Nekonečné fronty bez rozestupů a přehlížení příznaků
Zdroj:
+ Další fotografie
koronavirus
Koronavirová situace v Česku je kritická a stále více lidí je nakažených. Odběrová místa k testování na covid-19 se přeplňují a lidé v řadách nedodržují rozestupy. Zdravý člověk si tak onemocnění může odnést právě odtud. Provádí ale pracovníci na odběrových místech svou práci tak, jak mají? S opravdu děsivým zážitkem se nám svěřil muž, jehož totožnost redakce zná, ale kvůli bezpečnosti ho nebude jmenovat. V příběhu mu říkejme třeba pan Miroslav.

Miroslav podstoupil test na koronavirus v Ústřední vojenské nemocnici. Začal si totiž všímat příznaků, které jsou pro covid-19 typické. Zvýšená teplota, bolesti hlavy, suchý kašel a špatné dýchání ho zastihly v práci. Proto nenechal nic náhodě a kontaktoval svou praktickou lékařku, která ho neprodleně poslala na testování. Při příchodu do areálu ho ale čekalo nepříjemné překvapení. Před ním se totiž tvořila dlouhá fronta lidí, kteří stejně jako on měli podezření na obávaný koronavirus. O to víc ho udivilo, že lidé nedodržovali dvoumetrové rozestupy a téměř si dýchali na záda.

Nečekané jednání

Po téměř hodinovém čekání přišel Miroslav konečně na řadu. Muž v ochranném obleku si ho vyhledal podle jména a rodného čísla. "Příznaky máte?" dotázal se, načež Miroslav uvedl vše, co již sdělil své praktické lékařce. Dočkal se ale nečekané odpovědi. "Takže žádné příznaky," ukončil muž. Miroslav v domnění, že si snad na internetu přečetl lživé informace o onemocnění, převzal svůj protokol a ampulku s roztokem bez připomínek. Zařadil se za ostatní, kteří opět čekali bez rozestupů na vyšetření.

Z protokolu se později dozvěděl, že zmíněné zdravotní problémy opravdu patří mezi příznaky koronaviru. "Všechny řádky ale byly proškrtnuté. Okoukával jsem proto nenápadně i papíry ostatních lidí. Ti na tom byli úplně stejně jako já," svěřil se Miroslav. Pokud je ale dotyčný podezřelý z výskytu onemocnění, lékař v žádance o testování uvádí veškeré příznaky. Proč byl tedy Miroslav podle pracovníka najednou bez symptomů? Pro osvětlení situace redakce eXtra.cz kontaktovala Ústřední vojenskou nemocnici, která odběrová místa zřizuje. Ta však na volání nereagovala. Jedná se tak při testování o skutečně zanedbatelný detail?

Čísla se zvyšují

Testy v posledních dnech odhalují stále více nakažených. V úterý bylo zaznamenáno dokonce 1164 nových případů. Mimo jiné roste i počet hospitalizovaných, který se vyšplhal na 234, z toho 62 pacientů je ve vážném stavu. Ministerstvo zdravotnictví proto muselo zareagovat. V celém Česku tak budou od 10. září povinné roušky ve všech budovách. Jak dlouho nařízení potrvá, zatím není jasné.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy