Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Jak na vánočku, aby se vám nezamotaly ruce. S naším návodem zvládnete i tu z devíti pramenů!

Vánočka
Zdroj: Se souhlasem Toprecepty.cz
vánoce

Jeden ze symbolů českých Vánoc je vánočka. Nejčastěji se plete jako třípatrová z 9 pramenů z kynutého těsta s droždím. Víte, jak správně připravit těsto a jak jej zamotat, aby z něj byla vánočka? Ve spolupráci s Toprecepty.cz jsme připravili návod.

Každá rodina má svůj recept nebo nějaký dobrý najdete v kuchařských knihách nebo na internetu. My jsme pro vás ve spolupráci s webem Toprecepty.cz připravili několik tipů pro úspěšné vypracování a vykynutí těsta a následné upletené vánočky.

Správná příprava surovin je nejdůležitější

Všechny suroviny musí mít pokojovou teplotu. Mouku prosejte, aby se provzdušnila. Tekutinu přidávejte vždy vlažnou, aby se nastartoval proces kynutí. Sušené droždí se míchá s moukou, z čerstvého se dělá kvásek. Sůl nepatří přímo na droždí. Tuk přidávejte buď rozpuštěný vlahý, nebo změklý. Horkým tukem by se těsto spařilo. Těsto je dobré ochutit citronovou kůrou, rozinky předem namočit do rumu. Mandle oloupejte a nasekejte.

Jak na těsto

Když máte vše takto krásně připraveno, můžete se pustit do těsta. Z části odměřené tekutiny, části mouky a všeho droždí umíchejte kašičku, můžete ji přikrmit lžičkou cukru nebo medu, zakryjte a nechte na teplém místě vzejít.

V míse smíchejte zbytek mouky, sůl, citronovou kůru, přidejte zbytek tekutiny, vejce nebo žloutky, cukr a připravený kvásek. Po chvíli přidejte tuk a vypracujte hladké těsto, které se nelepí na mísu nebo vařečku. Zakryjte proti osychání a nechte kynout v teple. Teplota ideální pro kynutí je 25-30 °C. Vánočkové těsto je hutnější, kynutí trvá několik hodin a někdy celou noc.

Jak uplést vánočku

Vykynuté těsto rozdělte na 9 dílů, měly by mít stejnou hmotnost. Ze všech vytvořte bochánky a nechte ještě chvíli kynout.

Z prvních čtyř bochánků vyválejte prameny silné asi jako palec. Na jednom konci je spojte.

Pracujete vždy s pramenem nejvíc vlevo a pletete směrem doprava. Vezmete jej a vždy přes sousední přehodíte vrchem, pak podhodíte pod další a přes poslední opět přehodíte. Tím se pramen zleva dostane úplně vpravo a pořadí pramenů se posune doleva. Teď je tedy ten původně druhý nejvíc vlevo a pracujete s ním. Přehodíte, podhodíte, přehodíte. A tak pořád dokola. Propletené prameny na konci spojíte. Celý kus položte na plech vyložený papírem na pečení a hranou ruky středem vymáčkněte rýhu, do které pak posadíte druhé patro

Další 3 bochánky vyválejte na pramen a spojte na jednom konci. Upleťte klasický cop. Krajní prameny střídavě klaďte doprostřed.

Poslední dva prameny spolu přehazujte, aby vznikl „provaz“, položte navrch a konce zastrčte pod vánočku na okrajích. Můžete zajistit špejlemi proti sesunutí. Zakryjte a nechte dokynout. Málo vykynutá v troubě praská, překynutá se rozlije.

Pak potřete rozkvedlaným vejcem, posypte mandlemi a pečte při teplotě 180 °C, po 20 minutách snižte na 150 °C, ke konci zakryjte alobalem, aby se nepřipalovala. Propečenost zjistíte špejlí. Upečenou vánočku nechte vychladnout na mřížce.

Historie vánočky

Peče se už několik století, nejdříve v řemeslných dílnách caletníků, od 18. století se její pečení postupně přesunulo i do domácností. Vánočka se nejčastěji plete jako třípatrová z 9 pramenů z kynutého těsta s droždím. Každé patro má svou symboliku - voda, slunce, vzduch a země; rozum, vůli a cit a nakonec vědění a lásku.

Video návod na domácí vánočku ➔

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy