Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Jak na podrážděné oči: Známe bylinky, které vám pomohou!

Bylinky mají spoustu schopností.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
Nejčastější příčinou podrážděných či zarudlých očí bývají v jarních měsících začínající alergie. Zčervenání a pálení však mohou způsobit také infekce nebo dlouhé sledování monitoru. Od podrážděných očí uleví nejen oční kapky, ale například i bylinky klanopraška a světlík lékařský. S infekcemi očí mohou pomoci borůvky, listová zelenina, ale i konzumace ryb.

Bylinné obklady na podrážděné oči od monitoru

Dlouhodobé sledování monitoru počítače se stalo nedílnou součástí běžného pracovního dne mnoha zaměstnanců. Podráždění očí způsobené jejich namáháním u obrazovek často provázejí bolesti hlavy i rozmazané vidění. Pomůže i ztlumení monitoru nebo pravidelné pauzy. Od počítače seďte minimálně 55 až 65 cm.

„Prostředkem první volby při problémech s očima je gemmoterapeutikum z borůvky. Působí dezinfekčně, zlepšuje vidění přímým ovlivněním sítnice a zrakového nervu. Podle čínské medicíny spolupracují oči s játry, proto jsou vhodné i všechny bylinné prostředky k posílení jater. Zrak nám tudíž posílí i ostropestřec, schizandra a jalovec,“ objasňuje bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

Můžete vyzkoušet i bylinné výluhy. Po vylouhování čaje si na oči můžete dát zklidňující obklad. „Očím uleví odvar ze světlíku lékařského, řepíku lékařského nebo výluh z klanoprašky čínské, který zlepší vidění a odstraní únavu," doporučuje Podhorná. Na bolest hlavy pomůže výluh z kopretiny řimbaby.

Na infekci borůvky nebo kapustu

Borůvky zlepšují imunitu a působí proti infekcím. Špenát, kapusta a další listová zelenina obsahují prospěšné látky lutein a zeaxantin, jež chrání sítnici oka. Jako prevence postačí, když je zařadíte do jídelníčku jednou týdně, při potížích se doporučuje je jíst dvakrát až třikrát týdně po dobu nemoci. Podpoří léčbu při zánětu spojivek. Na suché oči jsou dobré ryby z chladných moří, treska, tuňák nebo makrela.

Alergii může vyvolat i klimatizace. Pomůže černý rybíz i echinacea

Naše oči při ní reagují na alergeny, jakými jsou například pyly, plísně, srst zvířat nebo roztoči. Alergickou reakci však může vyvolávat také klimatizace, nadmíru prachu či znečištěné ovzduší. Jelikož alergie vznikají v důsledku poruchy imunitního systému, mohou pomoci bylinky, které mají příznivý vliv na naši obranyschopnost.

„Při alergiích je třeba celkově posílit organismus, a hlavně činnost slinivky, v čemž nám může pomoci extrakt z houbičky penízovky. Proti alergiím pomáhá bojovat také tinktura z černého rybízu s betaglukanem, což je silný antioxidant působící proti volným radikálům,“ říká Podhorná. „K posílení odolnosti organismu jsou nejvhodnější bylinky echinacea, červené lapacho anebo lichořeřišnice, která navíc likviduje nežádoucí viry a bakterie v těle,“ dodává bylinkářka.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy