Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Jak na izolaci domu – polystyren, minerální vata, nebo něco jiného?

Jak na izolaci domu – polystyren, minerální vata, nebo něco jiného?
Zdroj: Sharon McCutcheon, Unsplash
Izolace domu
Kvalitně provedeným zateplením domu můžete ušetřit až 40 % nákladů na vytápění. Úspora energie a potažmo i peněz ovšem vyžaduje vstupní investici. Jaký materiál si pro tepelnou izolaci domu vybrat a jakých chyb se vyvarovat?

Svépomocí, nebo s profesionály?

Nejprve se musíte rozhodnout, zda máte dostatek zkušeností a zateplení zvládnete sami, nebo si raději pozvete odborníky. Doporučujeme minimálně konzultaci s někým, kdo se zateplováním nemovitostí zabývá – ukáže vám správný postup a doporučí vhodný materiál. Vyhnete se tak zbytečným chybám, které by mohly způsobit nedostatečnou účinnost zateplení. Tepelná izolacepřesně daný postup, který se nevyplatí zjednodušovat. Stavební dozor vám pak při samotném procesu pomůže vychytat poslední mouchy.

Různé materiály, různé výhody

Nejčastěji se pro tepelnou izolaci českých staveb používá polystyren. Je lehký, levný a snadno se tvaruje. Druhý nejčastější materiál, minerální vata či jinak kamenná vlna, navíc nabízí i perfektní ochranu proti žáru ohně a výborné akustické i tepelně-izolační parametry. Pro fanoušky trvale udržitelného životního směru pak moderní dodavatelé nabízejí zateplení pomocí původních přírodních materiálů – lnu, konopí nebo ovčí vlny.

Jaký materiál se bude hodit pro vaši stavbu zjistíte podle jejích technických parametrů. Záleží na velikosti plochy, vlhkosti ve zdech a podkladu a dalších proměnných. Při výběru se poraďte s odborníky (např. u dodavatele stavebnin). Doporučí vám i ideální tloušťku izolace, kterou byste určitě neměli snižovat. Tepelná izolace nemovitosti by pak mohla mít slabší efekt. Následně nezapomeňte dodržet postup instalace a nepolevujte ani v detailech (rohy, správné umístění a upevnění izolantu).

Dodržte postup a ušetřete prostředky za energie

Zateplení domu vám pomůže snížit výdaje za vytápění a dokáže vaši nemovitost lépe ochránit před požárem i akustickým ruchem. Základem dobře provedené tepelné izolace je správný výběr materiálu a bezchybný technologický postup. Nejste-li si jisti, poraďte se s odborníky ze stavební firmy nebo s dodavatelem stavebnin. Odměnou za vaši práci a starosti vám bude hřejivý domov a nízká útrata.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy