Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Jak je to s nejdepresivnějším dnem v roce? Blue Monday a pátek 13. mají jednu věc společnou

Jak je to s nejdepresivnějším dnem v roce? Blue Monday a pátek 13. mají jednu věc společnou
Zdroj: Pixabay
+ Další 4 fotografie
Modré pondělí
Ještě nedávno lidé slavili konec roku a začátek nového. Třetí pondělí v novém roce je však označováno jako ten nejdepresivnější den v roce. Jaká náhoda, že jde zrovna o pondělí... Každopádně, i když jde podle vědců o naprostý nesmysl, řada lidí je stále přesvědčena o tom, že Blue Monday přinese to nejsmutnější a vyplní se ty nejhorší noční můry.

Psychika lidí je opravdu velmi křehká, minimálně po Vánocích a Silvestru. Tři týdny po oslavách přichází klid po chaotickém shonu, jsou rozdané všechny dary, navštívené rodiny a nový rok už se rozjel v plné parádě. Vše začalo ve Velké Británii. Angličané věří, že třetí pondělí v novém roce je to nejdepresivnější pondělí vůbec. A také nejdepresivnější den v roce.

Blue Monday (Modré pondělí) je termín, který poprvé použil psycholog Cliff Arnall. Ten Modré pondělí vypočítal na zakázku pro cestovní kancelář Sky Travel, v roce 2005 totiž řešili, co udělat pro to, aby bylo zlomeno prokletí každoročního poklesu zákazníků, ke kterému docházelo právě v průběhu ledna. Arnall podle smyšleného vzorce vypočítal, který den je nejhorší. Cestovka pak lákala Brity na to, aby strávili vymyšlený Blue Monday někde v teple u moře.

Zbytečné pověry a katastrofické scénáře

Bylo pak dokázáno, že Blue Monday je vymyšlený pojem. I psycholog Arnall to přiznal. Nejdepresivnější den v roce je v jedné věci úplně stejný, jako je třeba den smůly a neštěstí - pátek třináctého. Ani jeden takový den neexistuje. Jde pouze o vymyšlený pojem, který se však zapsal do lidských pamětí. Lidé těmto pověrám věří i nadále.

Lidé, co věří na oba tyto dny, automaticky očekávají, že se stane něco zlého. "Magické myšlení nám může přinášet úzkosti a vyvolávat vyhýbavé chování. Pokud totiž věříme v Modré pondělí nebo pátek třináctého, tak si už preventivně na tento den neplánujeme schůzky či zkoušky, protože jsme přesvědčeni, že by všechno dopadlo špatně," vysvětila psycholožka Natalie Schwab Figush. Dodala, že na základě konkrétního data si člověk předem vytváří katastrofické scénáře a pak se topí ve vlastní pověrčivosti.

Charlotte Ella Gottová má nakročeno k hvězdné kariéře: Co jí radí Dara Rolins

Související články

Další články

Nejnovější kauzy