Jak je to s nejdepresivnějším dnem v roce? Blue Monday a pátek 13. mají jednu věc společnou
Psychika lidí je opravdu velmi křehká, minimálně po Vánocích a Silvestru. Tři týdny po oslavách přichází klid po chaotickém shonu, jsou rozdané všechny dary, navštívené rodiny a nový rok už se rozjel v plné parádě. Vše začalo ve Velké Británii. Angličané věří, že třetí pondělí v novém roce je to nejdepresivnější pondělí vůbec. A také nejdepresivnější den v roce.
Blue Monday (Modré pondělí) je termín, který poprvé použil psycholog Cliff Arnall. Ten Modré pondělí vypočítal na zakázku pro cestovní kancelář Sky Travel, v roce 2005 totiž řešili, co udělat pro to, aby bylo zlomeno prokletí každoročního poklesu zákazníků, ke kterému docházelo právě v průběhu ledna. Arnall podle smyšleného vzorce vypočítal, který den je nejhorší. Cestovka pak lákala Brity na to, aby strávili vymyšlený Blue Monday někde v teple u moře.
Zbytečné pověry a katastrofické scénáře
Bylo pak dokázáno, že Blue Monday je vymyšlený pojem. I psycholog Arnall to přiznal. Nejdepresivnější den v roce je v jedné věci úplně stejný, jako je třeba den smůly a neštěstí - pátek třináctého. Ani jeden takový den neexistuje. Jde pouze o vymyšlený pojem, který se však zapsal do lidských pamětí. Lidé těmto pověrám věří i nadále.
Lidé, co věří na oba tyto dny, automaticky očekávají, že se stane něco zlého. "Magické myšlení nám může přinášet úzkosti a vyvolávat vyhýbavé chování. Pokud totiž věříme v Modré pondělí nebo pátek třináctého, tak si už preventivně na tento den neplánujeme schůzky či zkoušky, protože jsme přesvědčeni, že by všechno dopadlo špatně," vysvětila psycholožka Natalie Schwab Figush. Dodala, že na základě konkrétního data si člověk předem vytváří katastrofické scénáře a pak se topí ve vlastní pověrčivosti.