Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Jak jde čas s našimi královnami krásy: První Miss vybral Alfons Mucha a byla to holka krev a mlíko

Historicky první Miss se stala tehdy osmnáctiletá Růžena Brožová.
Zdroj: Facebook/Instagram/Česká Miss
+ Dalších 11 fotografií
Soutěž o titul Miss, která nedávno proběhla, u nás má poměrně dlouhou historii. V Československu se začala pořádat v roce 1989, ale úplně první královna krásy byla zvolena před 108 lety a vybíral ji malíř Alfons Mucha. Událost prošla řadou proměn, stejně tak jako ideál krásy, který se s přibývajícími roky mění. Jak se vítězky a celá soutěž v průběhu let změnily?

Kořeny Miss České republiky sahají do roku 1910, kdy se jistá Růžena Brožová stala českou královnou krásy. Nešlo ještě přesně o Miss, i když tak bychom ji dnes nazvali. Jednalo se o vítězku soutěže Ideální dívka Čech. V Paříži díky svým půvabům zvítězila i nad francouzskými krasavicemi.

Miss Růžena okouzlila Paříž

V roce 1909 se objevil v novinách inzerát, že se hledá nejkrásnější dívka Čech, a tak Růženin otec zaslal fotografii své dcery na uvedenou adresu. Akci založili dva Češi, kteří podnikali ve Francii a hledali ženu, která by soutěžila s francouzskými kráskami. V porotě tehdy usedl i slavný český malíř Alfons Mucha. Nejdříve soutěžily jen Francouzky mezi sebou, nakonec se hlasovalo o největší královnu ze všech včetně naší hostující cizinky. Porota byla krásou Češky ohromena a Růženu Brožovou vyhlásila jako vítězku.

A jak se stalo, že naše účastnice zvítězila? Tehdy se nehodnotila postava, spíše obličej, ladnost a oblečení. Růžena byla baculatá, měla světlou pleť, modré oči a působila něžně a romanticky. A to se dříve nosilo.

Soutěž jako důležitá kulturní událost

Soutěž Miss jako takovou známe od roku 1989. Tehdy byla jednou z nejsledovanějších kulturních událostí v zemi. Nejpopulárnější byla v letech 1995–1998, kdy se těšila velkému zájmu veřejnosti. Dnes její sledovanost rapidně klesá, což je podle mnohých důsledek toho, že událost bývala celkem prestižní záležitostí a dívky měly větší šmrnc. A v neposlední řadě může být důvodem i současné zahlcení dostupnou erotikou na internetu.

Ředitelem prvního ročníku Miss České republiky byl Miloš Zapletal, který vlastnil práva na vysílání adeptek do celosvětových soutěží. V roce 2010 je pak získala konkurenční soutěž Michaely Bakala (47) (Miss Československa pro rok 1991) Česká Miss, čímž Miss České republiky prakticky zanikla.

Mohlo by se zdát, že se koncept soutěže od roku 1989 nezměnil a drží se stejného scénáře – promenáda v plavkách, volná disciplína, rok kralování. Nicméně dnes se akce snaží působit více charitativně a také je více online – díky bulváru a rovněž díky sociálním sítím samotných účastnic.

Nejvýraznějšími tvářemi klání o korunku krásy byly určitě Ivana Christová jakožto první Miss Československo, Monika Žídková (40), Iva Kubelková (41), Alena Šeredová (40), Helena Houdová, Diana Kobzanová, Taťána Kuchařová (30) či Eliška Bučková (28).

Tou nejnovější vítězkou se v sobotu stala dvacetiletá Lea Šteflíčková, jejíž „korunování“ vyvolalo řadu rozporuplných reakcí – jedni ji opěvují, druhým se nelíbí.

A co vy? Dali byste přednost vítězce zvolené před 108 lety, nebo se vám dívky vybírané porotou dnes zamlouvají více?

Související články

Další články