Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Jak dopadli orličtí vrazi? Sebevražda, doživotí i svatba ve vězení

Ludvík Černý je stále ještě za mřížemi.
Zdroj: Se souhlasem ČT
+ Další fotografie
Devadesátky

Od soudu s orlickými vrahy uběhlo téměř 25 let a otřesná kauza, která nemá v Česku obdoby, pomalu zapadala prachem. Případ nyní oprášil seriál Devadesátky od České televize. Třetí epizoda je totiž věnována právě orlickému gangu. Řada jeho členů se přitom na sebe může podívat přímo v televizi, protože většina z nich je už nyní na svobodě.

Orlickému gangu, který začal řádit na začátku devadesátých let, se přičítá celkem pět vražd. Policistům se nakonec podařilo všechny objasnit a přičetli je na vrub Karla Kopáče, Ludvíka Černého, Vladimíra Kuny, Petra Chodounského a Ireny Meierové, Kopáčovy sestry. Kopáč gang vedl, Černý byl hlavním vykonavatelem vražd.

Samotný proces s orlickými vrahy trval 4 měsíce a rozsudky padly až 18. dubna 1997. Černý s Kunou dostali doživotí, prvnímu zmíněnému totiž přitížilo, že sám navíc zavraždil ještě jednu oběť, která nepadá na vrub orlickému gangu. Kopáč jako šéf zvrácené party dostal 21 let, protože se jako první ke všemu přiznal. Chodounský dostal 14 let a Irena Meierová 12 let. Všichni se odvolali. Kunovi byl nakonec trest snížen na 25 let, Meierové na deset.

Protože od soudu uběhlo téměř 25 let, většina vrahů je dnes již na svobodě. Kuna se oženil se svou fanynkou už ve vězení a dnes s ní žije údajně někde u Chomutova. Meierová má pak nejspíš změněnou identitu a po propuštění bydlela kousek za Prahou. O Chodounském příliš zmínek není, vypařil se jako pára nad hrncem.

Černý trčí za mřížemi

Šéf gangu zvolil sebevraždu, a to už v roce 2004, kdy si odpykával svůj trest v kuřimské věznici. Oběsil se na šňůrce od tepláků. Snad proto, že ho tížilo svědomí. Jediný, kdo i dnes zůstává za mřížemi, je hlavní vrah gangu Černý, kterému přezdívali Pacient. Ten totiž vykonal o jednu vraždu víc, než se příčítá orlickému gangu, zabíjel i "na vlastní pěst". O další se pak pokusil, když se snažil zastřelit policistu, ale vzpříčil se mu náboj ve zbrani.

Černý navzdory doživotnímu trestu požádal 5. října 2017 o podmínečné propuštění. Soud však s přihlédnutím k bestiálním činům vraha jeho žádost zamítl. Černý si ve vězení změnil příjmení na Zámečník, aby nepoutal přílišnou pozornost. K propuštění mu to ale jen tak nepomůže.

Případ oprášil seriál Devadesátky od České televize.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy