Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Jak dlouho se v přírodě rozkládá plena? 250 let! #NebudPrase a hoď jí do koše

Jak dlouho se v přírodě rozkládá plena? 250 let! #NebudPrase a hoď jí do koše
Zdroj: Pražské služby a.s.
Nepořádek

Vypadá to na krásný večer. Dáte si doma před televizí burger, zeleninový salát, chipsy nebo cokoliv dobrého na zub. Dojíte, obaly hodíte za gauč nebo pod stůl a jdete spát. Děláte to tak? Ne? Protože to není normální!

Po část z nás je ale úplně normální odhodit sáček od křupek, plechovku od limonády nebo krabičku od burgeru na zem venku. V parku, na chodníku, na náměstí, vždyť to po mě někdo uklidí. Věřte ale tomu, že ani to není normální.

A právě na to, jakým problémem je odhazování nepořádku ve veřejném prostoru, upozorňují video spoty na Facebooku a Youtube kanálu. Roušky a respirátory, nedopalky cigaret, psí hovínky, PET lahve, ale právě i obaly od jídla a všudypřítomné rozšlapané žvýkačky – tenhle odpad hyzdí české ulice, parky, českou přírodu.

Bezohlednost vám zkazí rande

Kampaň Pražských služeb se jmenuje „Není to normální“ a má svůj vlastní hashtag „NebudPrase“. Jejím cílem je apelovat na veřejnost, že dělat venku nepořádek není v pořádku, přestože nemalé procento lidí v tom stále problém nevidí.

„Proto jsme se tento způsob chování rozhodli promítnout do běžných situací, ze kterých bude běžné, jak špatně tato bezohlednost vypadá a v konečném důsledku vám může pokazit třeba pohovor, nebo rande,“ přibližuje koncept videí tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Tváří kampaně je herec z Ulice Vašek Matějovský, ani jemu nepřipadá odhazování odpadků normální., a to hned z několika důvodů. „Vyhazování odpadků na ulici do koše není o ekologii, ale o slušném vychování. Nedopalky, žvýkačky, obaly a další odpad prostě do koše patří. O přírodě nemluvě,“ říká ke kampani Vašek.

Stopa v přírodě

Že je odhazování odpadu venku opravdu problém dokládají čísla pořadatelů mezinárodní úklidové akce, která se koná rok, co rok po celém světě. V ní se vždy spojí dobrovolníci a společně gruntují venkovní prostory. A třeba předloni se v Česku úklidových pomůcek chopilo bezmála sedmdesát tisíc lidí a společně sesbírali neskutečných 1120 tun odpadů.

Až budete příště zase líní dojít těch pár metrů ke koši nebo si odpadky od svačiny nacpat do batohu a vyhodit je při nejbližší možné příležitosti, můžete se poplácat po zádech. V přírodě po sobě necháte opravdu trvalou stopu.

Papírový obal se bude rozkládat čtyři měsíce, plechovka patnáct let, igelitový sáček dokonce pětadvacet let a pokud po sobě, respektive po svém dítěti, necháte v přírodě jednorázovou plenu, najdou jí klidně vaši prapraprapraprapra potomci – rozkládá se 250 let!


Další články

Nejnovější kauzy