Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Jak bude vypadat testování studentů na covid? Ministerstvo vydalo předběžný manuál

Jak bude vypadat testování studentů na covid? Ministerstvo vydalo předběžný manuál
Zdroj: Pixabay.com
Koronavirus
Řada studentů i rodičů si klade otázku, jak asi bude povinné testování na koronavirus pro školáky vypadat. První pohled na to nabízí předběžný manuál, který připravilo ministerstvo školství. V něm se popisuje, kde by k testování mělo dojít, kdo by ho měl vykonávat i do kdy by měly být výsledky.

Vzdělání je prioritou, i proto se stát snaží přijít s řešením, jak umožnit alespoň některým školákům studovat i v době pandemie. Variantou, jak zajistit bezpečnou školní docházku, může být pravidelné testování žáků. Díky tomu by se od prvního března mohli vrátit do lavic studenti závěrečných ročníků středních škol a případně i poslední ročníky vyšších odborných škol.

Vláda ale návrat do škol podmiňuje právě pravidelnými testy. Proto ministerstvo školství připravilo předběžný manuál, jak by takové testování mohlo vypadat. Informoval o tom portál Seznam Zprávy.

Testování ve stanu

K testování by mělo dojít vždy jednou týdně, přičemž by měly být využity neinvazivní PCR testy. Ty by si měla škola zařídit sama. Testy by pak přivezla a zase odvezla laboratoř, se kterou bude škola spolupracovat. Ve hře je ale také možnost, že by mezi školou a laboratoří pendloval nepedagogický zaměstnanec vzdělávacího zařízení.

Škola by zároveň měla zajistit venkovní přístřešek či stan, ve kterém by probíhalo testování. Tomu by dohlíželi čtyři zaměstnanci školy. Dva by vydávali testovací sady a vyplňovali formuláře, jeden by se měl starat o vybírání vzorků a jeden zase o kontrolu, zda studenti provádí testy správně.

Do přístřešku by přitom mohlo pouze 15 žáků najednou, přičemž by si všichni museli na začátku vydezinfikovat ruce, načež by převzali testovací sadu a vyslechli si instruktáž. Po ní následují výtěry.

Materiál je připravený k projednání

Manuál ministerstva školství pak počítá s tím, že školy obdrží výsledky v 7 hodin ráno druhého dne. Situaci bude monitorovat krajská hygienická stanice, která by v případě potvrzení nákazy rozhodla, zda skupina žáků přejde na distanční výuku.

Zatím ale není jasné, zda bude manuál přijat. „Jedná se o materiál, který je připraven k projednání s ministerstvem zdravotnictví a Radou pro zdravotní rizika. Do doby projednání se k němu nebudeme blíže vyjadřovat,“ uvedla pro Seznam Zprávy tisková mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy