Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Jak bude vypadat nová vláda: Někteří kandidáti na ministry jsou už jasní

Jak bude vypadat nová vláda: Někteří kandidáti na ministry jsou už jasní
Zdroj: Profimedia
+ Další 4 fotografie
Volby 2021

Volby jsou již několik dní za námi, a tak logicky vyvstává otázka, kdo se v nové vládě ujme ministerských postů. To je prozatím v jednání dvou demokratických koalic, už nyní ale můžeme u některých postů jmenovat nejvážnější kandidáty. Zatímco někteří se na jednotlivé pozice profilovali už před volbami, o jiných jménech se čile hovoří v zákulisních kuloárech.

Premiér

Otázka premiéra byla jasná ještě předtím, než skončilo sčítání hlasů. Petr Fiala o post šéfa vlády usiloval od začátku, a když koalice SPOLU vyhrála volby, téměř stoprocentně ho lídr ODS také dostane.

Ministerstvo vnitra

Ani u vnitra nejspíš nebude třeba dlouho přemýšlet nad tím, kdo tento resort obsadí. Vít Rakušan už několik měsíců otevřeně mluví, že by o post stál, ostatně má pro něj dostatečnou kvalifikaci. Navíc je nejpopulárnějším politikem, o čemž svědčí rekordních 59 792 hlasů, které Rakušan získal ve Středočeském kraji.

Ministerstvo financí

Česko se potýká s velkou inflací i rychlým zadlužováním. S obojím je potřeba něco rychle udělat, koalice SPOLU tak navrhuje ušetřit na výdajové stránce sto milionů korun. Na to by měl dohlédnout s velkou pravděpodobností Zbyněk Stanjura (ODS). Druhým kandidátem je ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Ministerstvo obrany

Jasnou kandidátkou na ministerstvo obrany se jeví Jana Černochová. Ta se o resort zajímá už delší dobu, což potvrdila například v rozhovoru pro eXtra. Méně pravděpodobní jsou pak Jan Farský (STAN) a lidovec Jan Bartošek.

Ministerstvo průmyslu

Zájem o resort nevyvrátil Věslav Michalik (STAN). Daleko pravděpodobněji se ale jeví předseda lidovců Marian Jurečka, který už před volbami nevyloučil, že by se mu pozice líbila. V záloze by ještě mohl mít ministerstvo zemědělství.

Ministerstvo spravedlnosti

Na šéfa justice by si zcela jistě brousil zuby Pirát Jakub Michálek, to by ale jeho strana nesměla ve volbách získat jen čtyři mandáty. Michálek tak bude muset snít dál. Daleko větší šance by mohla mít sněmovní stálice Marek Benda (ODS). Bez šancí není ani Pavel Blažek, který by si tak zopakoval angažmá z roku 2012.

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Na pozici, kterou vyklidí Jana Maláčová (ČSSD), si brousí zuby hned dvě kandidátky - pirátka Olga Richterová a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Jako favoritku přitom vidíme první jmenovanou, která se tímto směrem profiluje přece jen o něco víc.

Ministerstvo pro místní rozvoj

Ivan Bartoš měl ambice na premiéra, teď se ale bude muset, kromě pro Piráty mizerného volebního výsledku, vyrovnat s menší rolí. Smysl by dávalo ministerstvo pro místní rozvoj, kde by mohl uplatnit své znalosti IT.

Ministerstvo zdravotnictví

Mohlo by se zdát, že covidem zkoušený resort zahraničí nikdo moc nechce, jeden muž ale přece jen vyčnívá. Nahradit Adama Vojtěcha by mohl zkušený lékař Vlastimil Válek (TOP 09), kterého na pozici ministra zdravotnictví chtěla nasadit opozice už v době, kdy se v čele resortu střídal jeden odborník za druhým.

Ministerstvo zahraničí

Jako největší favorit na prestižní resort zahraničí se jeví bývalý primátor Hradce Králové Martin Dvořák (STAN). Ten má s diplomacií velké zkušenosti, aktuálně působí jako velvyslanec v Kuvajtu. Zkušeným kandidátem by mohl být i Ondřej Benešík (KDU-ČSL), který aktuálně zastává pozici předsedy Výboru pro evropské záležitosti.

Ministerstvo zemědělství

Leckomu by dávalo smysl, že by resort zemědělství znovu převzal Marian Jurečka. Ten ale preferuje nahradit Karla Havlíčka na průmyslu.

Ministerstvo školství

Snad nejvíc nejasná je otázka ministra školství. Na tuto pozici si brousí zuby lidovec Marek Výborný, který v minulosti působil jako ředitel gymnázia. Za STAN by pak mohl o post usilovat Petr Gazdík. Ani ODS ale není bez nominanta. V pozici vedení resortu školství by nejraději viděla primátora Plzně Martina Baxu. Černým koněm se pak zdá být Renáta Zajíčková, která má za sebou úspěšné vedení Prahy 5. Ve Sněmovně je ale nováčkem.

Ministerstvo dopravy

Podle dosavadních ohlasů by mohl ministerstvo dopravy převzít Zbyněk Stanjura, to ale jen v případě, že by v kandidatuře na ministra financí ustoupil Skopečkovi.

Ministerstvo kultury

Podobně jako u dopravy, i kultura se zatím nezdá mít jasného kandidáta. Možností je už zmiňovaný Baxa, záležet ale bude na vývoji ve školství.

Ministerstvo životního prostředí

Resort, o jehož vedení se zatím moc neví. Logické by bylo, kdyby životní prostředí připadlo buď Pirátům, nebo Starostům, pro něž hovoří ekologicky zaměřený program. Problém ale je, že Piráti mohou doufat maximálně ve dva posty, nemluvě o tom, že ve Sněmovně mají jen čtyři poslance. Starostové se zase více soustředí na zisk jiných resortů.

Související články

Další články