Fotbalová zima byla sice krátká, ale milovníci ligové kopané stejně už vyhlíželi začátek Synot ligy. I tentokrát bude k vidění několik nervy drásajících příběhů, které nás budou zvedat nejen z gauče, ale které snad také nalákají diváky do ochozů. Tohle je náš odhad pěti nejzajímavějších příběhů, které budeme moci v druhé polovině sezony sledovat.

1. Mistrem se stane Sparta

Fotbalová Sparta sice v zimní přípravě působila krajně nepřesvědčivým dojmem, nakonec jí to však bude stačit a díky své tradiční zarputilosti doklopýtá k mistrovskému titulu. Esem v rukávu bude střelec klíčových branek Šurala. Spartu tradičně nezklame ani nesmrtelný sniper David Lafata a překvapí i Ladislav Krejčí, který se v jevil velice dobrým dojmem.

Největší sparťanský soupeř Plzeň to Spartě hodně usnadní, protože plzeňští se budou prát hlavně sami se sebou. Viktoriáni přes zimu chtěli zejména stabilizovat kádr, ale zároveň neposílili, což se jim stane osudným. Defenziva v čele s fenomenálním Limberským bude sice fungovat na jedničku, ale střelecká impotence nakonec plzeňské pařmeny zradí natolik, že se budou nakonec ještě bát o druhé místo.

2. Obrozená Slávie se stane strašákem ligy

Plzeňští budou mít totiž za zády stále hlasitě se ozývající Slávii, kterou ženou dopředu nejenom čínské peníze, značně posílený kádr, ale hlavně černobílá euforie. Tradiční vršovický klub působil v přípravě výborným dojmem, na což naváže i v ostrých zápasech. Neodpustí si sice pár zaváhání, ale celkově bude sbírat značné množství vítězství a svým aktivním nátlakem uhrane i nestranné fanoušky. Jejich kapitán Milan Škoda navíc vyhraje korunku pro krále střelců a zajistí si tak letenku na reprezentační EURO ve Francii.

3. Starkova Příbram opět nesestoupí

Je to už evergreen. Rok co rok (čest pár výjimkám) se Příbram ocitá po půl sezoně proklatě blízko druholigovým vodám. U fanoušků soupeře se přitom jedná o jednoho z nejméně atraktivních a oblíbených týmů. I přesto se však pokaždé příbramští na poslední chvíli zachrání. I letos proto počítejte s jejich výrazně zlepšenou jarní formou. A také s tím, že muži s píšťalkou proti Příbrami moc penalt pískat nebudou.

4. Boleslav rozprodej kádru neustojí, Liberec to zvládne

Liberec i Mladá Boleslav vyhlásily přes zimu výprodej, takže si k nim zašly na nákup největší domácí kluby. Oba týmy se nikterak netají tím, že jsou jejich kádry zejména přestupními stanicemi, a tak přes zimu pustily své největší klenoty. Ofenzivně laděnou Boleslav opustily jejich charakteristické zbraně z křídelních prostor – Bořil, Skalák a Zahustel. Liberec se zase musel smířit s odchodem největších hvězd Šurala a Pavelky.

Vše ovšem nasvědčuje tomu, že se s touhle nepříjemnou skutečností lépe vyrovnají v Liberci. Za Šurala si takřka zadarmo stáhli excentrického Vůcha, který řádil v přípravě jako mladý Cristiano Ronaldo, do toho mají lépe zdvojené posty, spolehlivého brankáře Koubka i progresivního kouče, který dokáže dobře a včas vyhodnocovat situace. Mladoboleslavský kádr takovou variabilitu nevyzařuje a sekerník Jarolím své hráče často staví na nezvyklé pozice, se kterými se hráči dlouho sžívají, a právě to jim v úvodu jara vezme dech. A to i přes skvělou formu „nového Rosického“ Aleše Čermáka.

5. Baník sice sestoupí, ale získá si sympatie

Leckdo už je odepisuje, ale svoji kůži zadarmo neprodají. Ostravský Baník získal za předchozí polovinu sezony ubohé čtyři body, fanoušci se bouřili proti vedení a podle některých spekulací k tomu stejně přistoupili i hráči na trávníku. V tom mančaftu nefungovalo nic, a tak přišly na řadu radikální změny. Od vedení, přes hráčský kádr, až po trenéra.

A právě nový kouč, vyléčený gambler a skvělý taktik Vlastimil Petržela Baník nakopne! Tým sice několikrát schytá výprask, ale díky své zarputilosti mu to fanoušci odpustí. Baník sice ligu opustí, ale na rozdíl od první poloviny sezony tomu tak bude se zdviženou hlavou.