Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Jak Božena Němcová ke jménu přišla? Inspirací jí byla slavná pověst

Zdroj: achiv
+ Další 3 fotografie
pověst
V televizi poběží již třetí díl minisérie Božena, který mapuje spisovatelčin život. Proč se umělkyně jmenuje Božena Němcová? Příjmení je jasné, provdala se za Josefa Němce, ale jak to bylo s křestním jménem?

Inspirací k uměleckému jménu pro Němcovou byla údajně pověst Oldřich a Božena. Příběh poprvé uvádí ve své kronice Kosmas, dále se objevuje také v Dalimilově kronice a podrobně se k němu vrací Václav Hájek z Libočan, který jako první lokalizoval místo, kde se ona pověst mohla odehrát, tedy vesnici Peruc na Žatecku. O tom, že se jedná o příběh inspirativní a romantický, není pochyb.

Příběh o Boženě

Neinspiroval jen Boženu Němcovou, ale třeba i malíře Františka Ženíška (autora první opony Národního divadla, která shořela roku 1881), který namaloval svůj slavný obraz Oldřich a Božena. František Škroup v roce 1828 napsal historickou operu o třech dějstvích Oldřich a Božena, kdy libreto k tomuto dílu přepracoval J. K Tyl. O čem tento příběh tedy je?

Kníže Oldřich lovil v lesích, když se mu pronásledovaný jelen ztratil z dohledu. Po chvíli kníže spatřil krásnou, prostou Boženu, kterak pere prádlo u studánky. Očarován krásou dívky nezahálel a nabídl jí manželství. Božena mu byla dobrou ženou. Páni kolem Oldřicha kritizovali neurozenost jeho choti, na to však kníže odpověděl moudře: “Raději chci s českou venkovankou se smát než dceru krále cizinku za ženu mít.“ Krásná a pevná slova pokračovala: „Cizinka cizí čeleď bude mít a bude učit německy děti mé, a proto bude jazyka trhlina a hned zemi jistá zkáza.“

U studánky, kde se tyto historicky doložené postavy údajně potkaly, na jejich počest vznikla vesnice Peruc a u nedalekého potoka byl údajně vysazen Oldřichův dub. Z tohoto svazku se později narodil kníže Břetislav I.

Možná si Božena Němcová připadala jako prostá venkovská dívka a toužila po svém knížeti, její romantická duše a krásné texty by s tímto korespondovaly. Anebo si Božena vzala tento pseudonym proto, že díky svazku Oldřicha a Boženy se mohla zachovat krása českého jazyka.

Související články

Další články