Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Jackie Kennedy by slavila 90. narozeniny: Novinářka, vášnivá kuřačka a stylová první dáma

Jackie Kennedy by slavila 90. narozeniny: Novinářka, vášnivá kuřačka a stylová první dáma
Zdroj: archiv
+ Dalších 5 fotografií
výročí
Jacqueline Kennedy Onassis by dnes oslavila 90 let na tomto světě. Bývalá první dáma, která se s prezidentem seznámila díky své pozici společenské novinářky, o život přišla kvůli onemocnění, které u ní způsobilo rakovinu krve. Během svého života se však zapsala do srdcí mnoha lidí a jako módní ikonu padesátých a šedesátých let si ji pamatuje celý svět.

Celým jménem Jacqueline Lee Bouvier-Kennedy Onassis, světu lépe známá jako Jackie Kennedy či Jackie O', se narodila v roce 1929 do bohaté rodiny Janet Lee a Johna V. Bouviera III. Ačkoliv v době jejího dětství panovala hospodářská krize, Jackie společně s rodiči žila obklopená luxusem a služebnictvem. V přepychu žila i poté, co se její rodiče rozvedli.

Jackie byla velmi inteligentní dívka, díky čemuž vystudovala prestižní školu Vassar College. Po dokončení studia se rok věnovala cestování po Evropě, a když se vrátila, vystudovala Univerzitu George Washingtona. Roku 1952 začala pracovat jako fotoreportérka pro deník Washington Times-Herald, kde získala renomé společenské novinářky. Proto byla vyslána do Anglie, odkud přinášela reference o korunovačních oslavách královny Alžběty II.

Bylo to právě její povolání, díky kterému se seznámila s Johnem Fitzgeraldem Kennedym, za kterého se v roce 1953 za požehnání samotného papeže provdala. Kennedymu porodila 4 děti - dceru Arabellu, narozenou v roce 1956, dceru Caroline, narozenou roku 1957, v roce 1960 porodila syna Johna mladšího a v roce 1963 pak syna Patricka, který však pár dní po porodu zemřel. Svému muži byla oporou i v jeho kariéře a díky své znalosti jazyků mu překládala politické texty z francouzštiny a španělštiny.

Když se J. F. Kennedy stal prezidentem USA, Jackie se starala především o děti a o Bílý dům, který byl díky ní prohlášen za národní historickou památku. Jako první dáma byla Jackie módní ikonou, která určovala trendy po celém světě. Po atentátu na svého manžela se spolu se svými dětmi odstěhovala do New Yorku, kde chtěla žít poklidný život. Následně nechala v Bostonu vybudovat John F. Kennedy Memorial Library.

V roce 1968 se Jacqueline provdala za řeckého multimilionáře Aristotela Onassise Manželství ovšem neklapalo a Onassis si užíval s milenkami, což někdejší první dámě vynahrazoval tím, že platil veškeré účty za drahé oblečení, boty a doplňky, které si kupovala. Kvůli tomu ji rodina Onassise považovala za zlatokopku. Po jeho smrti se Jackie uplatnila jako redaktorka u Viking Press a následně v roce 1977 přijala práci na pozici akviziční redaktorky v nakladatelství Doubleday. Od roku 1985 žila s obchodníkem s diamanty Mauricem Tempelmanem.

V lednu 1994 lékaři Jackie diagnostikovali Non-Hodgkinův lymfom, což je onemocnění způsobující rakovinu krve. Ještě 19. května téhož roku se jí zákeřná nemoc stala osudnou a Jackie zemřela ve svém apartmánu v Manhattanu. Ačkoliv byl její pohřeb soukromý, byl vysílán televizními stanicemi z celého světa. Jackie byla pohřbena vedle svého prvního manžela J. F. Kennedyho na Arlingtonském hřbitově.

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy