Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Já po tvrdým hrozně řádím! Hvězda filmu Kamarád do deště Karel Augusta (†62) se upil k smrti kvůli milence

+ Dalších 9 fotografií
Michal (Sagvan Tofi) a Tomáš (Lukáš Vaculík) mají velký problém s hajzlíkem jménem Kadlec (Karel Augusta). Kdo by neznal základní linku filmu Kamarád do deště z roku 1988. Znáte ale životní příběh Karla Augusty? Komika, který rozdával divákům radost, ale v osobním životě s ním byly hlavně velké starosti?

„Já po tvrdým hrozně řádím,“ říká nesměle podvodník Kadlec Michalovi a Lukášovi ve filmu Kamarád do deště. Ale pak se neovládne a pořádně se napije. A na jeho slova dojde – po tvrdém hrozně řádí…

Slavná scéna ze slavného filmu má vlastně svůj obraz v realitě. Karel Augusta také rád pil a řádil. Miloval život. Chtěl být komikem a bavit lidi. Sám byl ale často smutný a občas přiznal, že je na konci sil.

Karel Augusta se narodil 6. června 1935 v Praze. Jeho otec pracoval jako strojvedoucí. Karel od dětství miloval cirkus a chtěl být klaunem. Na divadelních prknech se poprvé objevil v Uherském Hradišti, později působil v kabaretu „Studio 10“ v Brně. První velký úspěch sklidil v pražském divadle Na zábradlí.

Jeho komediální talent jsme mohli obdivovat ve stovkách filmů a seriálů. Nezapomenutelné jsou Rozpaky kuchaře Svatopluka, Příště budeme chytřejší, staroušku! a nebo Kamarád do deště.

V civilu nebyl Augusta kamarádem do deště, ale spíše kamarádem na alkoholové večírky a nekončící pitky. V opilosti urazil dokonce tehdejšího prezidenta. V hospodě vykřikoval, že Gustáv Husák je vůl. Poštval si proti sobě komunisty a s divadlem byl na nějaký čas konec.

Karel Augusta Byl ženatý s paní Alenou a měl s ní dva syny – Jirku a Karla. Mohli být šťastnou rodinou… Jenže komikovu cestu zkřížila velká láska. Augusta se bláznivě zamiloval do tanečnice jménem Dagmar. Nedokázal si pomoci a rodinu odstavil na vedlejší kolej. Miloval Dagmar tak bláznivě, že jí slíbil, že kvůli ní přestane pít.

Jenže se trápil dál. Chtěl mít u sebe oddanou manželku Alenu i divokou milenku. A jak toto dilema řešil? Zase pil. Pil vlastně pořád…

Alkohol Augustovi zničil játra i ledviny. Dva měsíce před smrtí chtěl znovu přestat pít a vrátit se k manželce Aleně a synům Karlovi a Jirkovi. Ale už bylo pozdě.

„Ta smrt přišla nečekaně. Přišel domů odpoledne, lehl si a druhý den ráno nevstával. A já říkala: Je ti blbě? Chceš jíst? On už tu smrt zřejmě cítil. Večer jsem seděla u stolu, on přišel a říkal: Alenko, mám tě moc rád. Já jsem na něj zůstala koukat. A on říkal: Já jenom chci, abys to věděla. A odešel. Šel si lehnout a dopoledne druhý den jsem ho našla mrtvého, zemřel na selhání ledvin,“ uvedla jeho manželka Alena v dokumentu Příběhy slavných.

Zemřel ve věku nedožitých 63 let. Zabila ho zákeřná nemoc a litry alkoholu. Lékaři v oficiální zprávě uvedli, že mu selhaly ledviny.

Související články

Další články