Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Ivánku, kamaráde, můžeš pařit! Fotbalový kouzelník Horník slaví 69. narozeniny

Ivan Horník a Jaroslav Starka.
Zdroj: Jaroslav Legner / CNC / Profimedia
fotbal
Slavný zákulisní kouzelník českého fotbalu Ivan Horník slaví 69 let. Žižkov málem dovedl k titulu, pak se proslavil kapříky, nikdy se nenudil. Stihl toho napáchat tolik, že se stal nesmrtelnou legendou už za svého života. Pojďme si připomenout život a průšvihy muže, který moc dobře věděl, že fotbal se sám neudělá.

Ivan Horník, který se narodil v Praze, dnes slaví 69 let. Vyučil se jako zámečník, rychle se ale vydal fotbalovou dráhou. Nejprve hrál a poté působil jako funkcionář v Radotíně a následně pokračoval v Brandýse nad Labem. V roce 1992 byl jmenován sportovním ředitelem Viktorie Žižkov a začal psát svůj velký příběh.

Úspěchy s Viktorkou

Horníka do Žižkova přivedl mecenáš Vratislav Čekan a jeho velké plány. Ty Horník pomohl přetavit v realitu a Žižkov vytáhl ze dna třetiligové tabulky až mezi ligovou elitu. Viktorku dovedl dokonce do Poháru vítězů pohárů a pražský klub v něm narazil i na Chelsea.

Tři tituly se Spartou

Které hráče Horník chtěl, ty dokázal získat. A neváhal během toho investovat nemalé vlastní finanční prostředky. Ve fotbalovém prostředí si udělal velké jméno a v polovině devadesátých let se díky tomu objevil na Letné. Spartu tehdy vlastnili Slováci z VSŽ Košice a s Horníkem v čele došli ke třem titulům i účasti v Lize mistrů. Známý bafunář měl dokonce nabídku na to stát se generálním ředitelem, tu ale odmítl. Chtěl být totiž v bezprostřední blízkosti týmu. Po konci košických majitelů to chvíli vypadalo, že by ve Spartě mohl pokračovat s Miroslavem Peltou, tato varianta ale nakonec padla. „My dva bychom asi byli neporazitelní," řekl v rozhovoru pro idnes.cz.

Další titul na dosah

Po konci ve Spartě Horník zamířil zpátky na Žižkov. V sezoně 2001/02 byl s Viktorkou blízko historického úspěchu – stačilo, aby v posledním zápase se Slavií uhrál alespoň remízu a titul by byl jeho. Jenže pět minut před koncem udeřil slávistický Pavel Kuka a sen se rozplynul. Kádr Viktorky poté opustil Tomáš Hunal, jenž byl obviněný z toho, že zápas prodal, a silný tým se začal rozpadat. „Sparta musela udělat všechno pro to, abychom prohráli. Její tlak byl nemilosrdný," řekl pro idnes.cz Horník. „Titanic se potápí, je to v pr*eli,“ komentoval pád pražského klubu.

Korupční aféra

Není moc lidí, kteří se ve fotbalovém zákulisí dokázali pohybovat tak, jak to uměl Horník. Ten se však namočil do spousty problémů, odposlechy ho usvědčily z pokusu o ovlivňování zápasů z ročníku 2003/04 a v roce 2006 byl potrestán za úplatky ve fotbale. Od soudu tehdy vyfasoval sedmiměsíční trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na pět let, peněžitý trest 900 tisíc korun a deset let zákaz činnosti v jakékoli funkci v rámci Českomoravského fotbalového svazu. V lednu roku 2012 mu však byla polovina trestu prominuta a Horník se vrátil na fotbalovou scénu – objevil se v Chomutově, byl v Bohemians Praha, zpátky na Žižkově a krátce i v Jablonci.

Ivánku, kamaráde…

Korupční aféra, jejíž byl Horník hlavním aktérem, se zároveň stala námětem divadelní hry Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?, kterou mají na svědomí Jiří Lábus s Petrem Čtvrtníčkem. A hlášky, které unikly díky odposlechům, jsou od té doby legendární. Za výhru tehdy Horník sliboval čtyřicátníky, za remízu dvacetníky a v telefonech se často skloňovaly taky kilogramy hrušek, jablek nebo pověstní kapříci. „Nechci ze sebe dělat žádného chudáka. I když jsem oběť, která má zakrýt některé věci, aby se nemluvilo o firmě STES a o jiných věcech. Ale to není můj problém, já se nikomu nemstím, nikoho nechci očerňovat. Jel jsem na červenou a mám problém," říkal Horník v roce 2006.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy