Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Ivana Gottová slaví 46: Promluvila o vystřižených scénách z filmu Karel

Ivana Gottová o dokumentu Karel: Točil do posledních chvil
Zdroj: Se souhlasem Karel Gott Agency
+ Dalších 5 fotografií
zpověď

Vdova po zpěváku Karlu Gottovi Ivana Gottová oslavila 46. Pro deník Blesk zavzpomínala na natáčení dojemného dokumentu Karel, který se dotkl srdcí statisíců Mistrových fanoušků. "Na nic jsme si nehráli, nic jsme nepředstírali, jen žili svůj život den za dnem. Kameru jsme často vůbec nevnímali," vypráví Ivana se slovy, že její zesnulý muž točil do poslední chvíle, jak jen byl schopen. O to více oplakala scény, které se v dokumentu neobjevily.

Na konci roku 2017 vstoupila znovu do života zpěváka Karla Gotta vážná nemoc. Podle dojemné zpovědi vdovy Ivany Gottové pro deník Blesk si byl její manžel vědom, jak omezené množství času mu na tomto světě zbývá. Dokument stál Karla "přemáhání a úsilí, ale moc si přál, aby v něm bylo vše, co měl na srdci."

"Naučili jsme se společně radovat z každého dalšího dne, žít pouze a jenom přítomností. Zároveň jsme do této přítomnosti přizvali i minulost. Manžel se rozhodl, že chce, aby tu po něm zůstalo něco víc než písně. Dárek pro jeho věrné fanoušky. Obraz jeho životní cesty. Kniha, ale také film," vypráví Ivana Gottová, která byla Karlovou pravou rukou nejen při psaní autobiografie, ale také při natáčení filmového dokumentu.

"Začal ještě intenzivněji pracovat na své autobiografii a při tom mi vyprávěl o celém svém životě nabitém prací a uměním. Současně velmi stál o svůj životní filmový dokument. Vím, že mu záleželo na tom, aby vznikl pravdivý film nejen o jeho práci, ale i o krásných a harmonických vztazích v naší rodině."

Karel se chtěl pochlubit šťastnou rodinou

Samotná Ivana Gottová si své soukromí vždy bedlivě střežila a byla za to dokonce několikrát kritizovaná. S dokumentárním filmem Karel se ale rozhodla udělat ještě jednou výjimku.

"S režisérkou Olgou Špátovou jsme už podruhé udělali výjimku. Byla nám sympatická, už když s mým manželem točila dokument k jeho sedmdesátým narozeninám. Líbilo se nám, že – ač velmi mladá – měla o filmu již tenkrát jasnou představu. Navíc byla vstřícná a pokorná. Natáčela vždy nenápadně a tiše, v doprovodu nejužšího štábu – většinou jen ona a zvukař. A to byl také jeden z důvodů, proč jsme ji opět oslovili. Věděla jsem, že Karlovi záleží na tom, aby se mohl svým příznivcům pochlubit šťastnou rodinou. A tak jsme kameru nechali více nahlédnout do našeho soukromí."

Vystříhané scény jsem oplakala, říká Ivana

Karlu Gottovi nebylo během natáčení často dobře, přesto se ze všech sil snažil, aby režisérce vyšel ve všech jejích nápadech vstříc. "Točil do poslední chvíle, co jen byl schopen. O to víc mi trhalo srdce, když se mnohé záběry nakonec v dokumentu nepoužily. Stálo ho to úsilí a přemáhání, ale moc chtěl, aby ve filmu bylo vše, co měl na srdci. Vystříhané scény jsem upřímně oplakala, ale nedalo se nic dělat. Natáčecích dnů bylo mnoho a všechno se do stopáže nemělo šanci vejít," říká Ivana s tím, že režisérka Špátová, její manžel i kameraman se za měsíce natáčení stali téměř součástí rodiny.

"Byli svědky i řady emočně vypjatých situací. Na nic jsme si nehráli, nic jsme nepředstírali, jen žili svůj život den za dnem. Kameru jsme často vůbec nevnímali. Nelituji, že jsme si Olgu pustili tak blízko k tělu a odhalili naše niterné pocity veřejnosti. Věřím, že i diváci naši otevřenost a upřímnost ocení. Karel přistupoval k natáčení s naprostým klidem a nechal se točit i v situacích, se kterými by před deseti lety jen těžko souhlasil. Chtěl, aby jeho příběh byl pravdivý. A hlavně ne nuda."

Karla Gotta držela nad vodou nejen rodina, ale také tvořivost a touha dotáhnout věci do konce. Pár týdnů před svou smrtí s Olgou vybíral hudbu do filmu. "Záleželo mu na tom, aby film i kniha byly jeho životními díly. Aby byly zachyceny jeho úspěchy nejenom u nás, ale i v zahraničí. Jsem šťastná, že se to podařilo a že divák, který třeba ani nebyl manželův fanoušek, možná až díky našemu filmu pochopí, že Karel byl fenomén, jaký u nás neměl obdoby. Milován, troufám si říct, miliony lidí doma, v mnoha zemích Evropy i jiných koutech světa," dodala Ivana Gottová v exkluzivní zpovědi pro deník Blesk.

Jedna z nepoužitých scén z filmu Karel


Související články

Další články

Nejnovější kauzy