Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Ivan Bartoš: Z pozice síly má Zeman nad Babišem navrch. Odvolání Blatného ale nečeká

Ivan Bartoš: Z pozice síly má Zeman nad Babišem navrch. Odvolání Blatného ale nečeká
Zdroj: profimedia.cz
Rozhovor
Slova Miloše Zemana, který se vyjádřil, že si přeje odchod ministra zdravotnictví, zahraničí i ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), pobouřila velkou část národa. Řada politiků tak prezidenta označila za vlastizrádce či posluhovače Kremlu. Předseda Pirátů Ivan Bartoš webu eXtra.cz řekl, že zachovává klidnou hlavu, jelikož prezident nemá právo ministry odvolat. Zároveň ale není pro očkování ruskou vakcínou Sputnik V, dokud nebude schválena Evropskou lékovou agenturou, protože se obává, že může být SÚKL pod tlakem Ruska.

Co říkáte na slova Miloše Zemana, který chce odvolání dvou ministrů a ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv?

V první řadě bych chtěl zdůraznit, že ministry neodvolává prezident. Podle premiéra Babiše šlo o vyřčený názor, na který má Zeman právo, což uznávám i já, ale tím to podle mě končí.

Čím si Zemanův krok vysvětlujete?

Nejsem moc přítel konspiračních teorií, ale u takovýchto akcí Hradu si často říkám, co se za tím skrývá. Proč zrovna v ten den a právě tohle vypustí. Najednou jsou toho plná média, najednou se zapomene, co se projednává ve sněmovně, nebo že tu například máme další audit střetu zájmů premiéra. V době, kdy vyšel rozhovor se Zemanem, Česko překročilo 22 tisíc mrtvých s covidem. Otázkou tedy je, jestli nejde o nějakou synergii mezi prezidentem a premiérem.

Prezident svá slova o odvolání odůvodnil tím, že jím jmenovaní lidé jsou proti očkování ruskou vakcínou. Jak se k tomu stavíte vy?

Byl jsem u pana prezidenta před třemi týdny, kdy jsme mimo jiné řešili akceptaci vakcín v České republice. Tehdy se vyjádřil, že by byl radši, kdyby ruská vakcína měla souhlas EMA, jenže to by trvalo tři měsíce. V té době přitom Rusko ani nepodalo žádost na schválení Sputniku. Takže Zeman říkal, že by mu stačilo povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv. S tím bych ale já osobně nemohl souhlasit.

Proč?

Musíme si uvědomit, že ministerstva jsou v současnosti pod ohromným tlakem premiéra i prezidenta. Strach pak cítím i u některých institucí, včetně Bezpečnostní informační služby, kterou Zeman nazývá čučkaři. Vzhledem k tomu, jak tyto tlaky fungují na vnitrostátní instituce, potažmo jejich rozhodnutí, tak by mi schválení vakcíny od SÚKL rozhodně nestačilo. Obzvlášť když ten tlak vytváří přes Zemana tak velký hráč, jakým je Rusko.

Myslíte, že premiér podlehne tlaku Zemana a na odvolání přeci jen dojde?

Nemyslím, že se to stane na základě prezidentova přání. To by Babiš ukázal, že je oproti Zemanovi ještě slabším hráčem, než ve skutečnosti je. Zároveň si ale musíme uvědomit jednu věc. Pan prezident má před sebou ještě půlku volebního období, přičemž Babiš už je na konci a čekají ho nové volby. Když se na to podívám pragmaticky, tak Zeman premiéra už na nic nepotřebuje, zatímco Babiš pana prezidenta možná potřebovat bude. Z pozice síly teď má navrch Zeman. Důležité ale je, že zahraniční politiku určuje vláda, nikoli prezident nebo dokonce premiér. Stále máme parlamentní, nikoli prezidentský systém, je důležité, jakým způsobem jedná vláda a Senát.

Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy