Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

Komentář Ivana Bartoše: Vláda se vyžívá v tanečcích před kamerami, opatření proti koronaviru jsou chaotická

Ivan Bartoš tvrdě zaútočil na Andreje Babiše.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 10 fotografií
EXKLUZIVNĚ
Měsíc od prvního prokázaného nakažení koronavirem v Česku země stále bojuje s pandemií. K dnešnímu dni evidujeme přes 3300 infikovaných včetně těch nejzranitelnějších, seniorů, a přes tři desítky mrtvých. Češi žijí svázaní přísnými opatřeními, ekonomika se potácí v obrovských problémech. "Vláda se vyžívá v tanečcích před kamerami, ale ze dne na den mění svá chaotická opatření," říká v komentáři pro eXtra.cz šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Komentář Ivana Bartoše

V rámci Evropy, ale i celého světa patří Česká republika k zemím, v nichž je stále velmi nízká úmrtnost. A to především díky nezměrnému úsilí a profesionalitě zdravotníků a podpůrného personálu. To, včetně zodpovědného přístupu naprosté většiny lidí, vnímám pozitivně.

Na druhou stranu musíme pamatovat, že statistické ukazatele jsou značně zkreslené, a to i kvůli nedostatku testovacích kapacit, o kterých se ví několik týdnů. V tomto ohledu selhal přístup české vlády. Ta se vyžívá v mediálních tanečcích před kamerami, ze dne na den mění svá chaotická opatření a vyžaduje po lidech dodržování pravidel, pro jejichž zajištění ale ani neexistují materiální kapacity. Šití roušek vydává za vlastní zásluhu, tváří se, že řídí zdravotníky, kteří pracují bez přestávek a bez jídla, ale když propukne nákaza v domově pro seniory, najednou tvrdí, že je to chyba zdravotnic.

Nechceme zhroucení ekonomiky

Protože zároveň nechceme zhroucení ekonomiky, předkládají Piráti už tři týdny ekonomické návrhy, z nichž velkou část vláda přijala. Navrhli jsme úpravu podmínek pro přeshraniční pracovníky, mediálně označované za tzv.pendlery, a doufáme, že vláda zareaguje i na tyto připomínky.

Vedle toho ale musí mít vláda jasný plán pro varianty vývoje a toho, co přijde po krizi. Sami se proto ptáme vlády na kritéria pro uvolnění či zpřísnění opatření v rámci pandemického plánu ČR. Zajímají nás konkrétní informace o zapojení českých firem, které během posledních dnů nabídly pomoc, ale představitelé vlády je zatím přehlížejí. A stejně tak chceme vědět, za jakých podmínek a kdy dojde k uvolnění režimu prodeje nebo poskytování služeb. Chceme znát informace o termínech kompenzačních opatření a jejich účinnosti.

S přibývajícím časem se skupina ekonomicky ohrožených lidí bude zvětšovat, proto je třeba, aby ekonomická opatření byla citlivá. Současná situace je nepřehledná a znemožňuje podnikatelům a firmám připravit se na další ekonomický vývoj. Nikdo nechce, aby se v ulicích objevilo rabování nebo násilnosti kvůli tomu, že lidé nemají peníze na jídlo, v nemocnicích není dost personálu a nemá kdo hlídat děti.

Ivan Bartoš (Piráti) pro eXtra.cz

Lucie Borhyová terčem nebezpečného stalkingu. Neodbytný fanoušek překročil všechny hranice

Související články

Další články

Nejnovější kauzy