Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Ivan Bartoš promluvil pro eXtra.cz: Babiš lže, jeho syn je jako Škrlová z kauzy Kuřim

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 14 fotografií
Kauza Babiš
Česká politická scéna se otřásá v základech. Může za to pokračování kauzy Čapí hnízdo Andreje Babiše (ANO, 64). Reportéři Seznam Zpráv Sabina Slonková a Jiří Kubík přinesli zpověď premiérova syna Andreje Babiše mladšího (35), kterého už dva roky hledá policie kvůli klíčové výpovědi. Ten tvrdí, že byl unesen a proti své vůli držen na Ruskem okupovaném Krymu. Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš (38) obvinil premiéra Babiše ze lži a zásadní zvrat ve vyšetřování údajného dotačního podvodu přirovnal k případu Barbory Škrlové z kuřimské kauzy.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš se v exkluzivním prohlášení pro eXtra.cz ostře obul do premiéra Andreje Babiše "Nově prezentované skutečnosti týkající se premiéra Babiše jsou z pohledu České republiky jako právního státu i svobody člověka - jednotlivce, zásadní. A je třeba, aby premiér předstoupil před poslaneckou sněmovnu a ve věci se vyjádřil," řekl Bartoš.

Po slovech premiérova syna Andreje Babiše mladšího, který tvrdí, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo unesen a nedobrovolně držen na Krymu, se česká politika otřásá v základech. Šest parlamentních stran vyzvalo Babiše k demisi. Tyto strany, konkrétně ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN, zároveň v příštích dnech vyvolají hlasování o nedůvěře vládě.

Bartoš prohlásil, že Babiš lže. Zároveň se zastal novinářů, kteří se stávají pravidelným terčem útoků ze strany premiéra i jiných vrcholných politiků. "Odmítám PR hru Andreje Babiše, kdy opět zpívá svou oblíbenou písničku, že mu všichni házejí klacky pod nohy a je to nějaké cílené PR opozice. Za Piráty v klidu řeknu, že premiér lže. To, že se kauza, ze které je on obviněn, vleče, je jedna věc. To, že novináři fungují jako hlídači tam, kde veřejnost nemá informace je role, která se od nich očekává," vysvětluje předseda Pirátů

Ať se Babiš chová jako chlap

"Dnes a denně se ukazuje, že práce Pirátů jako konstruktivní opozice je reálná. Řadu návrhů jsme předkládali dokonce s poslanci jeho vlastního hnutí, než je na jeho rozkaz hnutí zamázlo. To, že v rámci svého emotivního výstupu ke kauze premiér opět zopakoval svou oblíbenou lež o jediném programu jeho oprávněných kritiků, kterým je dle něj „antibabiš“ a na druhou stranu ve stejný den ve sněmovně drtí protikorupční návrhy Pirátů jen ukazuje, jak nedůvěryhodná je jeho 'přirozená reakce' k tomuto závažnému podezření," pokračuje Bartoš.

Zároveň podotknul, že ve slovech Andreje Babiše o psychických onemocněních některých jeho potomků jsou trhliny.

"Andrej Babiš by se k novým skutečnostem měl postavit jako chlap. Emoce mu nikdo neupírá, neboť všichni nějaké máme, pokud je obratem netaví do svého PR, které mu jeho mediální poradci šijí na míru. Pokud, a to zatím kromě spřátelené lékařky a kandidátky ANO z komunálu paní Protopopové ve věci jeho syna, co já vím, nikdo nepotvrdil, členové rodiny trpí psychickými chorobami, otázkou zůstává proč na ně přepisoval firmy realizující Čapí hnízdo v první řadě. Dcera pana premiéra Babiše dokonce podle zveřejněných informací prováděla stavební dozor projektu," naráží Bartoš na skutečnosti, které zcela nekorespondují s výroky o psychických nemocech.

Kauza Kuřim, Krym a kmotři

Bartoš neváhal současné dění kolem Babiše a jeho rodiny přibodobnit ke kauze Kuřim, která lomcovala Českem před jedenáci lety. "Když jsem sledoval původní reportáž Seznam TV, tedy tu část, kde jsou předkládána zjištěná fakta a dojde ke konfrontaci se synem a bývalou manželkou pana Babiše, evokovalo to ve mně pocit, že sleduji v jiné formě kauzu Škrlová s tím rozdílem, že v této verzi tragédie sledujeme syna premiéra České republiky. Kontext Krymu, šoféra Agrofertu, ale i vývoj celé kauzy, včetně následující reakce premiéra Babiše, pak ve mně evokuje spíše filmy s tématikou kmotrů," říká předseda druhé nejsilnější parlamentní strany.

"Pirátskou cestou řešení podobných problémů je však politika. Pragmaticky podpoříme jednání o důvěře vládě. Naši důvěru neměla ani první ani druhá vláda Andreje Babiše. Současné skutečnosti dle mého názoru mohou mít přímé dopady i na názor dosavadních reálných (ČSSD) i virtuálních (KSČM) partnerů premiéra Andreje Babiše," uzavřel pro eXtra.cz Ivan Bartoš.

Fakta: kauza Kuřim a Barbora Škrlová

Barbora Škrlová je klíčovou postavu kuřimské kauzy, která byla odhalena v květnu 2007. Šlo o případ týrání dvou chlapců v Kuřimi, kterého se přímo ve svém domě dopouštěla matka Klára Mauerová. Na dlouhotrvající, odpornou aktivitu, do níž bylo zapojeno mnoho dalších lidí, se přitom přišlo náhodou, když soused Mauerové naladil na dětské kamerové chůvičce záběry z podobného zařízení v jejím domě místo ze svého.

Škrlová v kauze nejprve vystupovala jako údajně třináctiletá Anna, dcera Mauerové. Po jejím zadržení ale beze stopy zmizela. Ukázalo se, že nebyla dcerou Mauerové. Z Aničky, jak byla tehdy v tisku označována, se vyklubala podle tehdejších odhadů asi třicetiletá Barbora Škrlová.

Po zmizení se ohlásila na českém velvyslanectví v Dánsku, poté na několik dalších měsíců opět zmizela. Nalezena byla v Norsku pod falešnou identitou třináctiletého Adama. V Česku byla později zatčena, obviněna z řady trestných činů a v současnosti má žít v utajení pod dohledem psychiatrů.

Související články

Další články