Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Ivan Bartoš pro eXtra.cz: Vláda situaci nezvládá. Chytrá karanténa na Karvinsku byla fiaskem

+ Další 4 fotografie
Lokální ohniska v Moravskoslezském kraji vládla nezvládla ukočírovat, má jasno Ivan Bartoš (40). Podle předsedy České pirátské strany tak selhal test chytré karantény. Naopak si ale myslí, že i kdyby přišla druhá vlna koronaviru, podzimní senátní a krajské volby proběhnou. Lidé pravděpodobně budou moct volit pomocí drive in. Bartoš se o koronaviru rozpovídal v exkluzivním rozhovoru pro eXtra.cz.

Čísla nakažených lidí koronavirem rostou. Myslíte, že to má vláda pod kontrolou?

Když jsme na rostoucí čísla nakažených upozorňovali, tak vláda najednou pár tisíc škrtla, protože celou dobu používala špatnou metodologii měření. Sice bychom se měli radovat, že je méně nakažených, ale ve mně to naopak vzbuzuje velké obavy. Zajímalo by mě totiž, na základě čeho se vláda těch posledních šest měsíců rozhodovala, když si nedokáže držet ani přesnou statistiku lidí, kteří jsou nakažení, potažmo by měli být v karanténě. Osobně si ale myslím, že v rámci rozvolňování se nejedná o razantní čísla.

Funguje podle vás chytrá karanténa?

Před dvěma týdny, tedy ještě dřív, než tam byl ministr Adam Vojtěch, jsem se byl podívat na Karvinou a Frýdecko-Místecko. Jestli si vláda na něčem můžete vyzkoušet, zda chytrá karanténa funguje, tak jsou to právě lokální ohniska v době relativního klidu. Jestli to pak chtěla odpilotovat na Karvinsku a Frýdecko-Místecku, tak to vláda určitě nezvládla.

Co konrétně nezvládla?

Vždyť nedokázala otestovat ani všechny zaměstnance dolů v OKD na Karvinsku. Když chcete zamezit komunitnímu šíření, tak musíte zjistit, kdo se s kým potkal a těmto lidem je potřeba udělat testy, nebo je případně dát do karantény. Vláda to ale na malém vzorku 7 tisíc zaměstnanců dolů nezvládla.

Je tedy podle vás vláda připravena na případnou druhou vlnu koronaviru?

Myslím, že podle toho, co jsme viděli v lokálních ohniscích, není vláda připravena tu případnou situaci zvládat. Ostatně mě v tom utvrdila i nejnovější vyjádření ministra Hamáčka nebo i Babiše, že v těch hygienický otázkách bude muset opět využít pomoc armády ke zvládání chytré karantény. Přijde mi, že jsme tři měsíce promarnili nějakým PR a prezentací vlády místo toho, aby se dotáhly ty věci, které se nestihly.

Když už se bavíme o druhé vlně, jak si myslíte, že vláda vyřešila tu první?

Vláda zprvu podcenila zásoby hygienických pomůcek, jako třeba dvojkových nebo trojkových filtrů. Když jsme ale viděli scénáře, jako například v Itálii, tak si myslím, že nebyla jiná možnost než zavřít ekonomiku a být velmi restriktivní. V tom Piráti vládu podpořili. Nicméně když se na to koukám zpětně, tak tam byla chyba za chybou.

Co máte na mysli?

Docházelo k výrazným zdržením věcí, které měly řešit aktuální situaci, jako například kompenzace. S návrhy, jak to řešit, přicházela opozice už v první měsíc koronakrize, přesto vláda některé věci přijala teprve před čtrnácti dny. Nemluvě o tom, že vláda nedokázala využít laboratoře fakultních nemocnic a výzkumných pracovišť. Takže jsme v polovině prázdnin, je tu hrozba druhé vlny Covidu-19 a dvě základní věci, jako umět testovat v masivní míře všechny lidi v lokálním ohnisku, kterých se to týká a následně efektivně dohledat kontakty, to vláda prostě splněné nemá.

Minulý týden se také řešilo, že by se mohly přesunout podzimní krajské a senátní volby. Jak to s nimi nakonec bude?

Z vyjádření ministra Hamáčka tak trochu vyplynulo, že by mohlo dojít na odklad voleb. To bylo nešťastné a znejistil tím spoustu lidí. Jak nás ale na schůzce ujistil, volby proběhnou v řádném termínu.

Podle zákona nemohou volit lidé, kteří se potýkají s infekčními chorobami, jako je právě koronavirus. Jak to s nimi bude?

Chceme, aby lidé v karanténě mohli volit, protože jde o tisíce občanů. Snažili jsme se tedy hledat řešení a vláda několik z nich navrhla. Pár z nich je i akceptovatelných, jako třeba takzvaný volební drive in. To je stejné, jako když přijedete k okénku do McDonaldu. Další variantou je speciální okrsková volební komise v domovech seniorů. Já jsem pak přinesl návrh korespondenčních voleb, které by byly řešením pro lidi, kteří jsou třeba v zahraničí a musí se kvůli tomu vracet.

Přitom takový návrh není ve sněmovně poprvé...

My jsme ten návrh předložili už před rokem, vláda to má dokonce v programu, ale nepustila to na jednání sněmovny, ani se o tom nevede debata. Takže nakonec vznikne jakýsi "Lex covid", který se bude týkat pouze těchto voleb a půjde pravděpodobně jen jednorázové opatření. Přitom bychom to měli brát jako výzvu vylepšit ten současný systém a já si myslím, že právě korespondenční volby toho jsou schopné. Není možné, aby byla Česká republika mezi pár zeměmi EU, kde není korespondenční volba.

Je reálné tento "Lex covid" stihnout prosadit do podzimních voleb?

Myslím, že se to stane. Aby to prošlo, musí se to schválit v prvním čtení. Právě kvůli tomu se v poslanecké sněmovně sejdeme ještě příští týden, abychom si řekli, co by v tom mělo být. Byla tu myšlenka, že by lidé v karanténě mohli volit skrz nějakého zástupce. Myslím si ale, že je to divoká karta, na základě které by se mohli zpochybnit výsledky voleb. Možností je komise na vyžádání, která by přijela do domu nakaženého, ale vysvětlujte to pak sousedům...

Související články

Další články