Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Ivan Bartoš o vládní krizi: Babiš kritizuje Sobotku, ale sám nedokáže vyjednat výměnu ministra

Ivan Bartoš tvrdě zaútočil na Andreje Babiše.
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
Politika
Do Lidového domu, kde ČSSD rozhoduje o budoucnosti vlády, podle aktuálních informací dorazil i premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Mluví se o tom, že ho na jednání pozval sám předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Vláda prochází krizí a rozhoduje se i jejím pádu. Redakce eXtra.cz oslovila předsedu opozičních Pirátů Ivana Bartoše, zda by k pádu vlády - odchodu ČSSD - mělo dojít.

"Ta otázka je podobná,jako kdyby se někdo ptal pana Hamáčka, zda má Pirátská strana zůstávat v opozici. Z našeho pohledu nemá být v čele vlády trestně stíháný premiér ve střetu zájmů, nebo na zemědělství ministr Toman, jehož rodina podniká v oblasti kam směřují evropské dotace. Tyto skutečně závažné problémy včetně zdrcující zprávy NKÚ o zaostávání České republiky měly být důvodem, proč měla sociální demokracie přehodnotit své vládní angažmá již dávno a mohla se tak připojit ke společnému vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše, k čemuž měla v posledních dvou letech již dvakrát příležitost," řekl k dotazu redaktora eXtra.cz Bartoš

Podle sociálních demokratů nemá cenu být ve vládě, ve které si nemohou rozhodovat o svých ministrech. A Bartoš je přesvědčen, že v tuto chvíli je hlavním problémem premiér Babiš. "Piráti nepodpořili ani nedali důvěru žádné z dosavadních vlád, ve kterých byli a jsou lidé ve střetu zájmů s problematickou minulostí, a které se naprosto běžně při svém vzniku a hlasování opírají o hlasy KSČM a SPD. Za nás toto platilo a stále platí neboť jsme tento postup v slíbili našim voličům již roce 2017. Ze všech úhlů pohledu může za současnou situaci pan premiér Babiš, ať již z důvodu svého lpění na pozici premiéra i přes nespočet skandálu a kauz s jeho osobou spojených, které zamezily vyjednávání o vzniku vlády s jinými stranami ve sněmovně, ale i z důvodu naprosto submisivní pozice vůči panu prezidentovi Zemanovi, u kterého, na rozdíl od jim tak kritizovaného bývalého předsedy vlády Sobotky, nedokáže vyjednat ani takovou banalitu, jako je výměna ministra nesilové kultury. Nehledě na to, že to byl právě šéf ANO pan Babiš, kdo významně pomohl panu prezidentovi Zemanovi ke znovuzvolení," dodal Bartoš.

V Lidovém domě jedná předsednictvo ČSSD o tom, zda zůstane partaj ve vládě Důvodem jsou průtahy ohledně odvolání ministra kultury Antonína Staňka, na jehož křeslo by měl podle ČSSD jmenovat Michala Šmardu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy