Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Iva Pazderková a její panické ataky: Bojíš se, že umřeš, je to strašné, říká herečka

+ Dalších 6 fotografií

Diváci i soutěžící z reality show Survivor Česko & Slovensko si stále více všímají zvláštního chování Ivy Pazderkové (41). Známá herečka se přitom netají tím, že v minulosti trpěla psychickými problémy a často i ji postihují panické ataky, podobně jako to měl Vojta Drahokoupil (26), který z těchto důvodů ze soutěže odstoupil. Jenže zatímco se zpěvák dočkal ohromné podpory, Pazderková to schytává snad ze všech stran. Přitom jak se vyjádřila v pořadu Na kafeečko, nejde o žádnou legraci...


 

"Všimli jste si, že ta Pazderková je divná? Asi má též psychické problémy nebo na něčem jede," vtipkuje Andrea na Facebooku. V diskuzi pod příspěvkem se pak objevila spousta podobných komentářů, ve kterých si diváci utahují z Ivy Pazderkové. Herečka přitom trpí podobnými problémy jako Vojta Drahokoupil, který proto nedávno v soutěži skončil. Na rozdíl od herečky se mu ale dostalo obrovské podpory. Někteří diváci tak používají dvojí metr.

Co je panická ataka

"Za panickou ataku označujeme stav, při němž dotčená osoba dostane náhlý a nečekaný (bez zjevné příčiny) záchvat strachu a úzkosti, který bývá provázen lapáním po dechu, nemožností dodechnout, omdlením, paralýzou, neschopností se pohnout a podobně," vysvětluje psycholožka Poláčková.

Polibek Mozkomora

"Člověku hučí v uších, zatmívá se mu před očima, cítí hrůzu, která ho zcela opanuje. Jako by to byla jeho poslední minuta, jako by měl infarkt, mrtvici a všechno zlomené v jednu vteřinu, ztrácí kontrolu nad sebou, nad svým vědomím... Lze si to představit tak, jako když vám chce dát polibek Mozkomor," dodává docentka Poláčková.

"Spousta lidí to strašně zlehčuje. Vlastně u nás obecně je takovej pocit, že psychický onemocnění je nějak podřadný vůči těm fyzickým. Ale je to pořád stejný, protože psychický onemocnění pořád souvisí s hormony. Takže u nás se pořád nebere třeba deprese jako smrtelný onemocnění a tak dále... Je to prostě stejný," popsala Pazderková své problémy v pořadu Na kafeečko.

Herečka mívá panické ataky, což se dost možná právě projevuje na place Survivora. Sama přitom v minulosti nevěděla, co se jí děje, a tak ji lékaři posílali na vyšetření, která často nic neukázala. "Pořád mě vyšetřovali a nic mi furt nebylo. A já jsem umírala i několikrát denně. Jednou jsem třeba napočítala 13 záchvatů za den," svěřila se herečka.

Strach o život

Své problémy popsala jako strach o život. "To máš pocit, že umřeš. Nemůžeš dýchat, souvisí s tím tachykardie, necítíš ruce, necítíš nohy, máš brnění po celým těle... Jako fakt máš pocit, že máš infarkt nebo mrtvici. A je to strašně intenzivní. Opravdu se to těžko popisuje. Prostě strach o život," vysvětlila Pazderková. Sama prý tuší, co jí to spouští, ne vždy se to ale dá odhadnout.

"Třeba vím, že když nastupuju do výtahu, je celkem velká pravděpodobnost, že mě ta ataka může chytnout, a to už mám své dechové cvičení. Anebo někdy vůbec netušíš proč. Prostě jdeš po ulici, nebo sedíš doma a najednou řach a už to přijde," řekla herečka. Sama si je přitom dobře vědoma toho, že se musí s psychickým problémem naučit žít. "Nikdy jsem se toho nezbavila a asi nezbavím úplně, ale teď jsem v pohodě. Klepu. Když to přichází, už to cítím a dokážu to jako zarazit," uvedla předtím, než nastoupila do reality show Survivor. V té se jí ale ataky nejspíš vrátily. Paradoxně se ale od diváků pochopení zřejmě nedočká...

Související články

Další články

Nejnovější kauzy