Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Iva Janžurová slaví 79. narozeniny: Tak šel čas s první dámou českého herectví

Iva Janžurová slaví 79. narozeniny: Tak šel čas s první dámou českého herectví
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
narozeniny
Iva Janžurová (79) dnes slaví narozeniny. Jedna z nejoblíbenějších českých hereček je na scéně už přes půl století. Role "Janžurky", jak se jí přezdívá, v komediích jako Což takhle dát si špenát nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku patří k nezapomenutelným.

Cesta k herectví pro ni nebyla jednoduchá. Iva Janžurová se narodila do učitelské rodiny z Vysočiny a maminka s tatínkem si přáli, aby za katedru jednoho dne usedla i jejich dcera.

Po základní škole je ještě poslechla a vystudovala pedagogické gymnázium v Českých Budějovicích. Po maturitě nakonec zvítězila touha být součástí filmového světa. Sice často slýchávala, že je na herečku příliš ošklivá, nepřejícné poznámky ji ale neodradily. Studium na pražské DAMU tak bylo jasnou volbou.

První velká role přišla v roce 1966. Tehdy pětadvacetiletá Janžurová si zahrála ve filmu Kočár do Vídně režiséra Karla Kachyni O jejích hereckých kvalitách nikdo nepochyboval, takže další nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat. Iva Janžurová zazářila třeba ve filmech Světáci, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Což takhle dát si špenát, Zítra to roztočíme, drahoušku! nebo Petrolejové lampy.

Neméně úspěšná byla i její cesta po divadelních prknech. Po prvním angažmá v libereckém Divadle F. X. Šaldy hrála v pražském Divadle na Vinohradech V roce 1988 se stala součástí hereckého sboru Národního divadla. K vidění tou dobou byla i v Divadle Kalich.

Manželství

Janžurová je rovněž držitelkou mnoha ocenění. Kromě dvou Českých lvů, Ceny Thálie nebo Ceny Alfréda Radoka obdržela i Křišťálový glóbus za celoživotní přínos kinematografii. Předání proběhlo na 50. ročníku karlovarského filmového festivalu.

Zatím naposledy herečka zazářila v hlavní roli komedie Teroristka, ze které byli diváci nadšení.

Janžurová se vdala pouze jednou, a to za kameramana Jana Eisnera. Manželství ale přežilo pouhý půlrok. Životního partnera našla až v herci a režisérovi Stanislavu Remundovi. Po komplikovaném rozvodu s Eisnerem už ale nic podobného riskovat nechtěla. Takže svatba s Remundou, se kterým má Janžurová dvě děti, se nikdy nekonala.

Přejeme všechno nejlepší!

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy