Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Iva Janžurová slaví 78: Před oslavami prchá! Přiznala i to, co ji likviduje

Zdroj: Facebook/Zlatá šedesátá/Bonton/Svět filmových tipů
+ Dalších 6 fotografií
NAROZENINY
Diváky velmi oblíbená herečka Iva Janžurová v neděli slaví 78 let. Před zástupy gratulantů se ale rozhodla uprchnout. Co dalšího tahle energická dáma s talentem od přírody prozradila redakci eXtra.cz?

„V neděli nemám představení. Ještě mám čas se rozhodnout, co budu o narozeninách dělat, ale asi někam prchnu. Nejspíš do přírody,“ řekla nám dva dny před narozkami zvesela Iva Janžurová.

Všichni si ji pamatují hlavně z komedií, dnes je to ale vážená herečka Národního divadla a třeba její Alžběta II. v Audienci u královny je i kritiky vyzdvihovaná až do nebes. I přes blížící se osmdesátku vůbec nepolevuje.

„Každá práce mě nyní stojí víc soustředění a přípravy. Proto se mi můj život zdá nabitější, než býval dřív,“ svěřila se nám populární herečka.

Neúnavná

Ani v létě se vůbec odpočívat nechystá. „Cítím se připravená pracovat. Pokud nebudu točit, a mám natáčet malinko, tak budu psát. Půjde o další hru, už ji mám vymyšlenou. Psaní je pro mě ohromná relaxace,“ dodala.

I když nikdy nepatřila k těm ženám, z jejichž křivek by mužům padaly brady, stejně ji pro její talent všichni obdivují.

Iva Janžurová se narodila 19. května 1941 v Žirovnici u Pelhřimova. Původně sice nastoupila na peďák, ale nakonec vyhrála láska k divadlu a ve svých dvaadvaceti absolvovala pražskou DAMU.

Na prknech, která znamenají svět, se nejprve ukázala divákům v Liberci, v roce 1964 přešla do Divadla na Vinohradech, kde vydržela do půlky osmdesátých let. Už 31 roků je ale stálou členkou činohry Národního divadla.

Filmová star

Filmů natočila nepočítaně. Mezi ty nejznámější patří ale Pane, vy jste vdova!, Kočár do Vídně, Svatba jako řemen, Zabil jsem Einsteina, pánové, Světáci, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Zítra to roztočíme, drahoušku, Což takhle dát si špenát, Petrolejové lampy a Morgiana. Po revoluci zaujala ve filmech Co chytneš v žitě, Výlet a v nejnovějším bijáku Teroristka.

Ze seriálů můžeme připomenout Arabelu (postava přísné učitelky hudby Miriam Blekotové) nebo Nemocnici na kraji města (sestřička Marta Pěnkavová), Létající Čestmír (matka Oskara Růžena Blechová).

Za svou práci dostala řadu ocenění, například dva České lvy, Křišťálový glóbus za celoživotní přínos kinematografii na festivalu v Karlových Varech, Cenu Thálie nebo Alfréda Radoka. Nechybí jí ani TýTý.

Babička čtyř vnoučat má dcery Theodoru a Sabinu, letitý partner Stanislav Remunda zemřel před sedmi lety dva dny po narozeninách Ivy Janžurové. Stihla být jednou i vdaná, rozvod byl však kvůli úřadům tak složitý, že se radši znovu do vdávání nehrnula.

Má za sebou komplikovanou operaci srdce, o jiných zdravotních komplikacích není nic známo.

Související články

Další články