"Bojovníci byli shledáni vinnými z vyklizení pozic v první linii během bojů s kurdskými pešmergy,“ řekl agentuře ARA aktivista Abdulláh al-Malláh, který působí v radikály ovládaném Mosulu.

Sťali šest Syřanů a čtyři zahraniční bojovníky. Veřejnou popravou měli varovat ostatní. "Soud v Mosulu, který rozhoduje podle práva šaría, se rozhodl je popravit před stovkami dalších bojovníků IS, aby jim ukázal, co se stane, pokud vyklidí pozice bez vědomí vedení.“

Islamisté se nebojí zabíjet vlastní bojovníky. Už to několikrát ukázali. Minulý rok v prosinci popravili více než stovku zahraničních radikálů z IS, kteří chtěli dezertovat.

IS zabíjí hlavně ty bojovníky, kteří se vydají po stopách IS, aby také zabíjeli. Přijedou do Sýrie s nadšením, ale pak vystřízliví, protože zjistí, co je Islámský stát skutečně zač, a chtějí se vrátit domů. Letos v létě tak IS pozabíjel 39 vlastních bojovníků.

Bojovníci, kteří pocházejí ze západních zemí, jsou životem na Blízkém východě nemile překvapeni. Představovali si ho totiž úplně jinak a nejsou schopni se přizpůsobit. Například britský radikál Umar Husajn si na svém blogu stěžuje, že jeho arabští spolubojovníci se neumějí chovat. Bez dovolení si totiž půjčili jeho nabíječku a předbíhali ve frontě.