Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Islamisté ve Vídni chladnokrevně zabili tři lidi. Jeden z pachatelů stále uniká

Islamisté ve Vídni chladnokrevně zabili tři lidi. Jeden z pachatelů stále uniká
Zdroj: Twitter
+ Další 3 fotografie
Teror ve Vídni
Nejméně jeden z podezřelých z pondělního útoku v centru Vídně je stále na útěku, uvedl rakouský ministr vnitra Karl Nehammer během noční tiskové konference. Počet civilních obětí útoku mezitím stoupl na tři, teroristé zavraždili dva muže a jednu ženu. Policie dříve potvrdila dva mrtvé, včetně jednoho ozbrojeného pachatele, kterého zastřelila, a kolemjdoucího, kterého zasáhl útočník. Útok mají podle Nehammera na svědomí stoupenci Islámského státu.

Ministr Nehammer podle agentury APA kvůli přetrvávající nebezpečné situaci vyzval obyvatele Vídně, aby dnes raději zůstali doma, pokud je to možné, a ani žáci a studenti nemusí do škol. "Vyhýbejte se centru města," nabádal Nehammer.

Útok se odehrál okolo 20:00 ve čtvrti známé nočním životem, kde se také nachází židovská synagoga. Ale pozadí útoku nadále zůstává nejasné.

Zranění utrpělo 15 lidí, někteří jsou ve vážném stavu, uvedla APA s tím, že úřady chtějí informovat o stavu pátrání a vyšetřování na tiskové konferenci, avizované na šestou hodinu dnes ráno.

Policie podle APA dále pracuje s verzí, že útočníků mohlo být více. Už v noci prohledala dům zastřeleného atentátníka. Uzavřena je stále oblast v centru Vídně, kde se útok v pondělí kolem osmé večer stal. Nefunguje tam ani veřejná doprava, autobusy jsou odkloněny, tramvaje nezastavují na zastávkách blízko zóny. Policie vyzvala obyvatele, aby raději nevycházeli z domů a vyhnuli se centru.

Šlo o teroristický čin

Centrum města zůstává uzavřeno a do střežení objektů se zapojili i vojáci, uvedla agentura DPA. Úřady podle agentury AFP ohlásily posílení kontrol na hranicích a vytvoření uzávěr a kontrolních stanovišť ve Vídni.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz již dříve odsoudil pondělní útok jako odpudivý teroristický čin. "Nikdy se terorismem nenecháme zastrašit a se těmito útoky budeme všemi prostředky rozhodně bojovat," uvedl kancléř.

Cílem útoku byla podle prvních zpráv místních médií synagoga v ulici Seitenstettengasse, poblíž stanice metra Schwedenplatz v samém centru rakouské metropole. Policie ani ministerstvo vnitra nicméně dosud nepotvrdily, že terčem útoku byl skutečně židovský svatostánek. Útočníci podle agentury AP náhodně stříleli na lidi bavící se v kavárnách a restauracích před koronavirovou uzávěrou, nicméně podle kancléře Kurze nelze antisemitský motiv vyloučit.

Opatření přijalo i Česko

V tuto chvíli nelze říci, zda byl městský chrám jedním z cílů. Jisté však je, že jak synagoga v Seitenstettengasse, tak kancelářská budova na stejné adrese již nebyly v provozu a v době, kdy padly první výstřely, byly uzavřeny, uvedl předseda vídeňské židovské obce Oskar Deutsch. Nicméně dodal, že každopádně se střílelo v bezprostřední blízkosti chrámu, a že všichni členové obce byli požádáni, aby zůstali doma.

Preventivní opatření s souvislosti s teroristickým útokem ve Vídni přijala i česká policie na hraničních přechodech s Rakouskem, kde policisté provádí namátkové kontroly vozidel a cestujících. Policisté rovněž vykonávají zvýšený dohled nad nejvýznamnějšími židovskými objekty v České republice. "Ujišťujeme veřejnost, že prováděná opatření mají výhradně preventivní charakter a reflektují vývoj situace nejen v sousedním Rakousku," uvádí se v prohlášení policie.

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy