Publikace vyšla v angličtině, aby jí rozuměli i ti islamisti, kteří nemluví arabsky. Jeho autorem je Abu Ubayda Abdullah-al-Adm a na srdce jim klade, aby byli vždy připravení, opatrní a ostražití.

„Nyní je svět jednostranný, sjednocený pod vedením Spojených států,“ píše autor manuálu. Vzpomíná na přepadení úkrytu islamistů v Pákistánu, kdy zvláštní jednotky udeřily ve tři hodiny v noci. „To je doba, kdy je spánek nejhlubší a moment překvapení rozhodující. Stejně jako byl rozhodující při útocích z 11. září. Tehdy Američané nečekali, že na ně udeříme v jejich vlastní zemi,“ stojí v příručce.

Důležité je pro teroristy, aby uměli zacházet s informacemi a chovali se tak, aby se „operace“ podařily. Varuje před chybami, které můžou vést k dalším. Osamělí vlci by se měli podle příručky vyhnout Facebooku a Gmailu, měli by být hlavně nenápadní a anonymní a všechna data šifrovat. Také by se měli vyhnout telefonům s operačním systémem Apple, protože prý není bezpečný.

Podle publikace je velmi důležité, aby si teroristé vybrali správný úkryt, kde můžou plánovat svoje operace a setkávat se se spoluspiklenci. A jsou tam i další rady. Pokud osamělí vlci někam cestují, neměli by se oblékat jako věřící lidé, měli by být sladěni a neměli by mít na sobě zrovna koupené nové oblečení. Tím by totiž přitáhli pozornost.

Islamisté by si také měli oholit svůj plnovous a nejlépe už dva týdny před cestou. Prý aby si kůže zvykla na slunce. Můžou také nosit křesťanský křížek, ale ne v případě, kdy mají v pasu muslimské jméno. A příručka nezapomíná ani na vůně. Islamisti by se měli vonět parfémy na bázi alkoholu, ne jejich těžkými olejovými.

Islám sice zapovídá alkohol, ale islamisti by měli navštěvovat noční kluby a bary. Budou tak nenápadní a mohou si tam domlouvat schůzky. Mezi opilými lidmi si jich nikdo nevšimne a nebudou připadat nikomu podezřelí.