Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa zfilmují: Brežněva si zahraje Depardieu

Zdroj: extra.cz
+ Dalších 5 fotografií
výročí
Uběhlo již 51 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Právě tato událost vedla slovenského producenta Andreje Lecu k natočení snímku Lidská tvář – svoboda nebo smrt, který bude zobrazovat příběh československého politika a jedné z hlavních tváří pražského jara 1968 Alexandra Dubčeka (†70). Ve snímku si zahraje i známý francouzský herec Gérard Depardieu (70), který se ujme role Leonida Iljiče Brežněva (†75).

Vojenský vpád vojsk pěti komunistických zemí Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem proběhl přesně před 51 lety. V Praze začalo 20. srpna ve 14 hodin zasedání předsednictva ÚV KSČ, v jehož průběhu přišla ve 23.30 h první zpráva o obsazování Československ, 21. srpna už byla obsazena většina důležitých měst. Československá armáda, která měla na starosti obranu hranic, nechala lid napospas osudu, veřejnost však během prvního týdne okupace kladla tak silný odpor, že tím zabránila ustanovení otevřeně kolaborantské vlády. Tento odpor v očích celého světa SSSR zdiskreditoval a následně došlo k potlačení československého pokusu o reformu socialismu, takzvaného pražského jara

Vedoucí představitelé Československa byli zatčeni. Mezi nimi byl i Alexandr Dubček, jehož příběh nyní plánuje zfilmovat slovenský producent Andrej Leca. Server lidovky.cz uvádí, že pokud se podaří na snímek sehnat finance, měl by mít premiéru v roce 2021, tedy v roce, kdy by Dubček slavil 100. narozeniny. Nabídku na roli Dubčeka prý obdržela spousta známých herců, kdo z nich si ho skutečně zahraje, však zatím není známo. Ve snímku se ale určitě objeví Gérard Depardieu v roli Leonida Iljiče Brežněva

Alexandru Dubčekovi byl po uvěznění návrat do Prahy povolen pod jednou podmínkou - spolu s dalšími uvězněnými podepíše Moskevský protokol. Po dlouhém nátlaku, který Dubčeka psychicky zničil a on údajně několikrát omdlel, protokol skutečně podepsal. Tím ideově popřel události pražského jara, přijal takzvanou bratrskou pomoc od SSSR a otevřel cestu normalizaci. Následně v roce 1969 ve funkci předsedy Federálního shromáždění podepsal takzvaný pendrekový zákon, který umožnil perzekuci demonstrantů. Tím snížil svou důvěryhodnost v očích národa natolik, že byl odstaven z ústavních funkcí.

Zfilmované verzi příběhu Dubčeka, který zemřel 7. listopadu 1992 na následky zranění, která utrpěl při dopravní nehodě, mají ke slávě a získání financí pomoct známá jména. Scénáře se ujal Karol Hlávka, který stál za zrodem snímku Fontána pre Zuzanu, režie se má ujmout chorvatský režisér Lordan Zafranovič a konzultantem a supervizorem má být polský filmař Krzysztof Zanussi. Kromě Gérarda Depardieu, který už nabídku na roli Brežněva přijal, byl osloven i další světoznámý herec. Steven Seagal by mohl ztvárnit Ibrahima Beka, záleží však na tom, jak se mu bude líbit scénář.

Související články

Další články