Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Invalidní žena maluje krásné obrazy svými ústy a plánuje cestu do africké divočiny

Navzdory svému handicapu Leanne skvěle maluje i fotí.
Zdroj: Archiv
+ Další fotografie

Šestadvacetiletá Leanne Beetham trpí vzácnou chorobou, kvůli které nemůže používat ruce ani nohy. Navzdory tomu se z ní stala uznávaná umělkyně, jejíž obrazy se prodávají za stovky liber.

„Krátce po narození mi lékaři diagnostikovali takzvanou artrogrypózu, která se projevuje ztuhnutím kloubů končetin. Ve třech letech jsem se ale naučila držet štětec v ústech a od té doby se věnuji malování,“ vzpomíná Leanne.

Leanninou specializací jsou zvířata. „Často jsem malovala podle fotografií pořízených v zoologických zahradách, ale vždy jsem chtěla malovat skutečná divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí. Proto v současné době plánuju expedici do Jihoafrické republiky a Botswany,“ říká a dodává:

„Mám ráda všechna zvířata. Občas jsem zkoušela malovat i jiné věci, ale nakonec jsem se vždy vrátila k nim. A taky jsem odjakživa toužila podívat se do Afriky.“

Leanne – která už jako teenager vystavovala v Royal Academy of Arts a svou první samostatnou výstavu otevřela v roce 2013 v John Street Gallery – doufá, že se jí podaří sehnat přibližně 330 000 Kč, které na splnění tohoto snu potřebuje.

„Musím tu cestu zaplatit nejen sobě, ale i dvěma pečovatelům. Kromě toho potřebuju speciální vybavení – zvedací zařízení, zdroj elektrické energie pro můj vozík atd.,“ vysvětluje statečná žena.

„Chci ukázat, že to, že je člověk invalidní, ještě neznamená, že nemůže realizovat svá přání a snažit se žít plnohodnotný život. Jistá omezení tu samozřejmě jsou a zdolat náročnou cestu k vytyčeným cílům rozhodně nemusí být jednoduché. To ale neznamená, že překážky, na které během svého putování narazíte, jsou nepřekonatelné – nejsou, pokud se ovšem sami nevzdáte,“ uzavírá.

Související články

Další články