Václav Havel nebyl jen velkým dramatikem a ještě větším státníkem, ale také velkým obdivovatelem ženské krásy. Nejdůležitější místo v jeho srdci vždy měla manželka Olga. Václav Havel ji nikdy nezradil.

„Jak už to u mnohých smrtelníků bývá, i můj život byl provázen různými citovými vztahy a na mém nebeském kontě je rozhodně víc než jen jeden hřích,“ přiznal kdysi Václav Havel v rozhovoru s novinářem Karlem Hvížďalou. „Osobně pro mne bylo velmi důležité, když mi (Olga) na smrtelné posteli řekla, že jsem ji nikdy nezradil. Myslela tím zřejmě něco podstatně hlubšího než mé uvolněné mravy, o nichž věděla víc než kdo jiný a které jí pochopitelně vadily,“ dodal tehdy Havel.

V této intimní zpovědi velkého muže je symbolicky zachycen celý jeho milostný život. Potkaly ho mnohé erotické eskapády, ale Olgu nikdy nezradil. A tak to má být. Pokud je muž dostatečně silným, může jednu ženu milovat a druhé obdivovat.

O výčet jeho partnerek se pokusil Havlův kamarád Michael Žantovský. Hovoří zde o tom, že Havel se po premiéře Žebrácké opery sblížil například s prodavačkou v knihkupectví Janou Tůmovou. Havel na ní oceňoval, že mu nosila těžko dostupné knihy. Olga tuto aférku prý v klidu přecházela.

Vášnivější vztah měl s bývalou manželkou svého kamaráda Pavla Kohouta. Anna Kohoutová prý byla divokou a nádhernou ženou. „Oba muži se tak spolu nyní dělili o disidentská dobrodružství, velké množství lahví vína, důmyslné domácí labužnické večeře pro rodiny a přátele, divadelní postavy, byty a nepřímo i lože,“ tvrdí Žantovský.

Zajímavý vztah měl Václav Havel také v roce 1983 po propuštění z vězení. Tehdy ho okouzlila psychoterapeutka Jitka Vodňanská. I tuto aférku Olga dokázala ustát.

Trpělivá a shovívavá Olga umřela 27. ledna roku 1996. Havel se znovu oženil roku 1997 s Dagmar Veškrnovou.

Z poslední doby pak určitě víte o románku se spisovatelkou Irenou Obermannovou. Otázkou je, zda se tento vztah zakládá na pravdě. Havel románek nikdy nepotvrdil, takže informace o tomto vztahu máme pouze od Obermannové.