Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Intimní trápení císaře Napoleona Bonaparta: 8 zajímavostí, které jste o generálovi možná netušili

Napoleon Bonaparte: 8 zajímavostí, které jste o generálovi možná netušili
Zdroj: profimedia.cz
zajímavosti

Generál a císař Napoleon I. Bonaparte jednu dobu ovládal velkou část Evropy. Velmi ambiciózní Korsičan, který se jen tak nevzdával, si dokonce troufl zaútočit na velké a mocné Rusko. Toto tažení se mu však stalo osudným. Hlad a nesnesitelná zima Napoleonovo vojsko pokořily. Kdysi slavný vojevůdce zemřel v roce 1821 na ostrově Svatá Helena.

Dnes je to přesně 200 let od smrti Napoleona Bonaparta, a tak jsme pro vás připravili 8 zajímavostí, které jste o něm možná nevěděli.


1. Zavedl číslování ulic sudými čísly po jedné a lichými po druhé straně, které se rozšířilo do celé Evropy.

2. Mocný císař trpěl epilepsií (neurologické onemocnění). Jeho sluha prohlásil, že měl Napoleon občasné záchvaty, při kterých mu z pusy tekly sliny.

3. Ačkoliv se mluví o napoleonském komplexu, jde o pouhý mýtus. Ve skutečnosti měřil císař necelý metr sedmdesát, takže byl ve své době ještě vyšší než průměrný francouzský muž.

4. Traduje se, že měl Napoleon malý penis a navíc trpěl zúžením předkožky - tzv. fimózou. Při fimóze nelze předkožku vůbec nebo jen stěží s bolestmi přetáhnout přes žalud penisu.

5. Beethoven patřil mezi Napoleonovy obdivovatele. Dokonce mu věnoval třetí symfonii, kterou však lidé znají pod titulem Heroická.

6. Napoleon rád navštěvoval kavárnu Le Procope v Paříži. Dodnes podnik funguje.

7. Povídá se, že pověstná francouzská bageta vděčí za svůj vznik Napoleonovým válečným výpravám. Vojáci tak mohli nosit pečivo v kalhotách podél stehen.

8. Dlouho se tvrdilo, že byl císař otráven arzenikem. Podle posledních výzkumů však zemřel na rakovinu žaludku.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Další články

Nejnovější kauzy