Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Internetem se šíří smutná koleda: Čechům chybí naděje, varují umělci

Internetem se šíří smutná koleda: Čechům chybí naděje, varují umělci
Zdroj: Youtube

Vánoce jako svátek klidu, míru a pohody? To jsou přece zásady, které mají platit po celý rok, upozorňují umělci Karel Mařík a Kristýna Peterková. Čechům podle nich chybí naděje a víra. Svoje pocity se rozhodli vyjádřit v neobvyklé a trochu provokativní vánoční koledě.

Začalo to vlastně docela nevinně, říká hudební producent a skladatel Karel Mařík: "Chtěl jsem napsat vánoční písničku na připravované CD pro děti a přišel mi do ruky text Vánoční modlitbičky, najednou se mi v hlavě promítnul celý minulý rok, který byl pro mnoho lidí v našem okolí velmi složitý a bolavý. Místo veselé koledy nakonec vznikla skladba o něco vážnější a nejen pro děti, ale i pro dospělé."

Prosím vás, mějte se rádi, ničí nás nenávist. Otočme se k ní zády, obraťme suchý list. Tak zní úvodní sloka skladby, kterou nazpívala zpěvačka Kristýna Peterková: "Je to protest i prosba, abychom se k sobě začali chovat lépe. Každý z nás prožívá různé bolesti, ať už ze vztahů, lidské lhostejnosti nebo pokrytectví. Píseň v sobě nese naději, chceme motivovat lidi, aby se přestali hádat alespoň před dětmi a byli k sobě milejší, a to nejen o Vánocích, ale po celý rok,“ líčí pocity z vlastní tvorby. „Chceme otevřít diskuzi, dovést lidi k zamyšlení. Život je krásný i díky tomu, že je tak komplikovaný,“ dodává.

Společně s Peterkovou se ve skladbě a videoklipu objevují i děti, které zpěvačku doprovází. Na konci Vánoční modlitbičky pak postupně prosí posluchače, aby se měli rádi. Jak kontroverzní zakončení posluchači přijmou, nedokáží autoři odhadnout. "V hlasech dětí je nevinnost s nadějí v další cestu," zamýšlí se skladatel Mařík. Zároveň připomíná, že posmutnělá koleda není v naší zemi z historického hlediska nic nového. „Když se zaposloucháte do tradičních českých koled, nenajdete v nich nic o nakupování dárků a blikajících světélkách. Jsou o vážných a vznešených tématech. Myslím, že nastal čas se k té tradici vrátit,“ vysvětluje Karel Mařík.

Umělci skladbu šíří po sociálních sítích, umístili ji také jako bonusovou píseň na své společné CD a DVD Škola písničkou, které pro změnu nabádá děti ve školním věku k větší tvořivosti a využívání vlastního talentu.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy