Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Internet jako pomocník i strašák. Pomozte seniorům zůstat v bezpečí

Internet jako pomocník i strašák. Pomozte seniorům zůstat v bezpečí
Zdroj: Pixabay
Senioři na síti

Nejednou během bezmála dva roky trvající pandemie zaznělo, co bychom si počali bez internetu. Mohli jsme díky němu nakupovat, získávat aktuální informace, děti mohly „chodit“ do online školy. A obrovského významu nabylo připojení i v případě seniorů.

Právě ti totiž zůstali často zavření doma, bez rodiny, která se bála, že je zákeřným virem nakazí, bez milovaných vnoučat, na která jsou zvyklí. A jedině možnost použít nejrůznější aplikace jim umožnila být nadále ve spojení, byť jen přes obrazovku telefonu, tabletu nebo počítače.

Nejste na to sami

Jenže internet je v případě starších lidí, stejně jako dětí, také místem, kde se najdou i lidé s hodně nekalými úmysly. Udělejte vše proto, aby vaše rodiče, babička s dědou nebo starší teta či strýc mohli využívat moderní technologie naplno, ale zároveň zůstali v bezpečí!

Nejste na to sami, využijte vzdělávací projekt společnosti Huawei. Pod hashtagem #vbezpeci najdete soubor informací a praktických triků, díky nimž bude pohyb ve virtuálním světě bezpečnější.

Internet jako pomocník i strašák. Pomozte seniorům zůstat v bezpečí


Podle průzkumu 97 procent lidí nad 65 let využívá e-mail, 63 procent komunikuje pomocí chatu a celkem 95 procent z nich si na internetu vyhledává informace. Jenže 60 procent dospělých nad 55 let nemá nastaveno bezpečné heslo. Starší lidé jsou méně imunní vůči podvodným zprávám a více věří všemu, co na internetu najdou a dokonce 3 až 6krát častěji, než mladší lidé, přeposílají neověřené informace dál.

Heslo je zásadní

Naučte seniory, že ovládat internet není věda. Poznat vzrušující internetový svět mohou naplno i tak, aby byli v bezpečí a nic je neohrozilo. Třeba těchto osm pravidel jim pomůže zůstat #vbezpeci.

Zásadní je používání bezpečného hesla. Jaký je tip projektu #vbezpeci? Použít jednoduchou větu, například Na Okoř je cesta jako žádná ze sta, roubená je stromama. Stačí potom použít počáteční písmena každého slova, přidat pár číslic a zvláštní znak (!"#$%&'()*+,-./:;<=>?@[\]^_`{|}~) a dokonalé neprůstřelné heslo je na světě. Abyste si heslo zapamatovali, stačí v heslu nahradit podobná písmena čísly nebo číslovku místo počátečního písmena. Výsledek: NOjcjžz100rjs/ nebo NOjc;jžz100;rjs.

Internet jako pomocník i strašák. Pomozte seniorům zůstat v bezpečí


Nákup spíš na dobírku

Na nákupy online jsme si v pandemii zvykli asi všichni. Právě v téhle oblasti ale hrozí řada podvodů. Je proto třeba dodržovat několik zásad tak, aby vám domů dorazilo skutečně vámi vybrané a zaplacené zboží. Myslete na to, že každý e-shop musí mít na svých stránkách adresu, telefonní číslo, e-mail a jméno jednatele. Nikdy nenakupujte v neprověřených e-shopech.

Propátrejte internet a hledejte recenze na internetový obchod, zkušenosti ostatních zákazníků jsou tou nejlepší reklamou. I když je o to pěkná otrava, než zboží objednáte, přečtěte si důkladně obchodní podmínky! Vybírejte raději platbu na dobírku, hlavně v tom případě, že nakupujete na webu poprvé. Pokud je to jen trochu možné, rozbalte balíček ještě před kurýrem, pokud jste se napálili, zboží nepřevezmete a můžete hned zavolat policii.

Gramatika napoví

Co se podvodných mailů týče, i v těch můžete babičce a dědovi udělat jasno. Zdůrazněte, že o podvod se může jednat i v případě, že email vypadá jako zpráva od někoho, koho dobře znáte a důvěřujete mu. Zpozornět je třeba okamžitě poté, co zjistíte, že ve zprávě jsou požadavky a pokyny, které by od vás osoba známá a blízká rozhodně chtít neměla.

Napovědět by vám měla také špatná gramatika, podvodné maily jsou totiž často posílány z jinak mluvících zemí a nejsou gramaticky správně. Nikdy také neklikejte na přiložené odkazy a přílohy!

Další články

Nejnovější kauzy