Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Inspirativní projekty českých podnikatelek učí, jak využít technologie k rozvoji sebe sama

Inspirativní projekty českých podnikatelek učí, jak využít technologie k rozvoji sebe sama
Zdroj: Huawei
Síla technologií

Klimatické změny, postpandemická a válečná krize, inflace, drahé energie. Pohromy jako by se na lidstvo valily ze všech stran. K tomu všemu se navíc podle odborníků prohlubuje digitální propast, kterou ovlivňuje například nedostupnost technologií v různých částech světa. Ti, kteří přístup k technologiím nemají, také nemohou využívat výhody, které nám digitální svět přináší – například dostupnější vzdělání či lékařské poradenství.

Proti digitální propasti dlouhodobě bojuje společnost Huawei, koneckonců její motto zní: „V digitálním světě nesmí nikdo zůstat pozadu.“ Digitálním začleněním se Huawei zabývá v rámci iniciativy TECH4ALL. Má čtyři základní pilíře, kromě vzdělání a zdraví i rozvoj a životní prostředí.

„Jako přední světový poskytovatel ICT řešení je naším úkolem usilovat o dostupnost technologií a jejich výhod pro všechny bez rozdílu. Snažíme se vybudovat propojený svět, ve kterém může každý mít přístup k celosvětové informační síti. Právě proto jsme založili TECH4ALL iniciativu, která jde ruku v ruce s cíli OSN pro udržitelný rozvoj,“ vysvětluje Gabriela Löbel, manažerka pro oblast společenské odpovědnosti Huawei.

Jak pracovat s investory

Z iniciativy TECH4ALL vychází program Women in Tech, za nímž společně stojí Huawei a Hospodářská komora České republiky. Zaměřuje se na ženy podnikatelky, jejichž projekt je spjatý s technologiemi a je ve fázi realizovaného podnikání.

Pro účastnice letošního druhého ročníku jsou připraveny workshopy, cílený mentoring, dozvědí se třeba zásady budování vztahů s investory, jak jednat o grantech či v čem spočívá umění komunikace projektu. Experti z Huawei také podnikatelky provedou nejnovějším know-how v oboru ICT.

Technologie jsou doménou mužů

Inspirativní projekty českých podnikatelek učí, jak využít technologie k rozvoji sebe sama


Jak již bylo zmíněno,
jedním s pilířů, na které se Huawei se svými projekty zaměřuje, je také „rozvoj“. Každý bez rozdílu by totiž měl mít právo rozvíjet svůj potenciál prostřednictvím digitálních technologií a právě i na tomto základě byly vybírány podnikatelské projekty do programu Women in Tech. Projekt Mysli jinak, který je založen na izraelské technologii pro organizaci Hackathonů, prezentuje Eva Dubinská Broschová.

Osobně oblast technologií vnímá stála jako doménu mužů, proto jsou podle ní iniciativy podobné Women in Tech důležité, aby posílily ženskou touhu prosadit se – byť je sama zastáncem toho muže a ženy neoddělovat. „Pokud je souhra na intelektuální úrovni, včetně hodnot a způsobu komunikace, není třeba dělit muže od žen.“ Od své účasti si slibuje zviditelnění produktu, navázání kontaktů, ujasnění si toho, jak správně budovat start-up, ale také získání povědomí o tom, jak funguje naše startupová scéna.

Diverzita pomůže nejen ženám

To, že ženy budou mít z důvodu mateřství pravděpodobně vždy o něco těžší možnost uplatnění nejen v technologiích, přestože právě toto odvětví má obrovský potenciál ke skloubení kariéry a rodinného života, si myslí další letošní účastnice Women in Tech Martina Staimmer, founder and CEO ve společnosti Zen Space.

Vybudovala platformu, jejíž posláním je pomoci lidem, kteří praktikují anebo chtějí praktikovat jógu, najít si lektora a lekce, které jim budou vyhovovat. Lektorům potom projekt umožňuje být snadno k nalezení, zvýšit počet klientů a úměrně tomu i své příjmy.

Martina se nejvíc těší na plánovaný mentoring, chtěla by totiž rozvinout schopnosti, zkušenosti a dovednosti nutné k nastavení udržitelného business modelu. I ona je přesvědčená o tom, že diverzita pomůže nejen ženám, ale i technologickému průmyslu samotnému. „Samozřejmě jen do té míry, dokud se nezačneme setkávat s pozitivní diskriminací a kvůli naplnění kvót pak nevybíráme nejlepší talenty, ale právě ženy,“ myslí si.

Možnost sdílet své plány

Inspirativní projekty českých podnikatelek učí, jak využít technologie k rozvoji sebe sama




Vladěna Steinová se programu účastní coby lektorka fasciálního fitness a jógy a Art konzultant projektu Prana Your Way. V současné fázi svého podnikání totiž vnímá, že funguje v režimu „one woman show“ a nemá možnost systematického sdílení zkušeností a získávání rad i zpětné vazby ohledně svých podnikatelských plánů. To by chtěla účastí ve Women in Tech změnit, stejně tak ji láká možnost urychlit rozjezd a zvýšit dopad svého online businessu zejména díky odborné podpoře a networkingu.

Služba na pár kliknutí

Inspirativní projekty českých podnikatelek učí, jak využít technologie k rozvoji sebe sama



Další ženou, která se nebojí jít s kůží na trh, je Lenka Titová, zakladatelka online platformy Volny termín. Její náplní je spojovat zrušené, volné a last minute termíny poskytovatelů služeb se zákazníky. Ti mají možnost najít to, co hledají, během několika kliknutí.

Nové náhledy, názory a pohledy dalších zakladatelů, mentorů, nové kontakty, přátelé. To vše si od své účasti Lenka slibuje. „Ráda bych vedla rozhovory se zkušenými podnikateli, kteří by mi řekli, co si o projektu myslí, jak by postupovali, co by zkusili. Potřebovala bych s někým probrat, na čem dalším mohu monetizovat, co dávat na sociální sítě, jaký udělat magnet pro volný termín, jak to funguje, když oslovuji investora,“ popisuje, co si od účasti v projektu slibuje.

Další články

Nejnovější kauzy