Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Inspirativní odbornice na IT: Na změnu není nikdy pozdě!

Inspirativní odbornice na IT: Na změnu není nikdy pozdě!
Zdroj: Czechitas
Předchozí Další
Ženy do IT

Říkáte si někdy, že na nějakou zásadní životní změnu už jste stará, bojíte se nových věcí, máte obavy začínat od začátku? Ale… Někde v hlavě vám pořád „naskakuje“ že by to stálo za to? Nemýlíte se. Změnit svoji cestu můžete kdykoliv. Dokládají to inspirativní příběhy žen, které do nového života skočily rovnýma nohama.

Měly štěstí, narazily na parťáka na slovo vzatého, společnost Czechitas. Ta byla před sedmi lety zakládána s cílem vzdělávat ženy, aby získaly práci v IT. Dnes už se tým Czechitas neorientuje jen na ženy, ale pro informační technologie se snaží nadchnout i děti a mládež. Zapojit se může každý, ten, kdo má s IT nějakou zkušenost, i ten tímto světem zcela nepolíbený.

Základní myšlenkou Czechitas je, že digitální dovednosti jsou jednoduše v dnešní době velmi důležité. Vždyť i nekončící pandemie covidu-19 většinu z nás uvěznila před monitory počítačů. A proč zaměření na ženy? Věděli jste, že jsou digitalizací více ohrožené, protože častěji vykonávají profese náchylné k automatizaci nebo robotizaci?

Odpočinek prací

Jana Zíková se vždy zajímala o technologie, už na gymnáziu však narazila na vyučujícího, který nebyl zrovna nadšený z toho, že má v semináři holky… „Neustále nás podceňoval, zadával nám jednodušší úkoly a vůbec nám dával všelijak najevo, že na to „jako holky“ nemáme. Když se pak po nějaké době seminář rozpadl, velmi ráda jsem přestoupila do semináře z chemie,“ vzpomíná Jana.

Nakonec po vysoké zakotvila v marketingu coby marketingová specialistka ve vývojářské firmě. Díky tomu se mohla pomalu posouvat ke své vysněné IT profesi. Potom ale přišly rychle po sobě tři mateřské dovolené a Jana byla v jednom kole.

„Protože si od rodiny nelze odpočinout efektivnějším způsobem než prací, stala jsem se obsahovou editorkou na volné noze. Psaní se dá, narozdíl od techničtějších stránek marketingu, i s malými dětmi zvládat skvěle. Pár menších klientů, objem práce pod kontrolou – klidně jen pár hodin týdně. Tak jsem prostě psala,“ pokračuje Jana s tím, že zjistila, že na této pozici jsou velké možnosti rozvíjet se v dalších a dalších nových dovednostech.

Jako dva semestry na vysoké

Právě během rodičovské dovolené Jana objevila Czechitas a vyzkoušela jejich kurzy. Na podzim loňského roku ji zcela nadchla Digitální akademie: Testování a s jistotou už věděla, že to je její cesta. „Celá Akademie byla neskutečně nabušená, bylo to jako dva semestry na vysoké nahuštěné do tří měsíců, byl to v pravém smyslu akcelerátor a byla to taky skvělá zábava. Podzim 2020 byl můj nejlepší podzim za posledních několik let,“ svěřuje se Jana. A jak její příběh dopadl? Vyhrála tři výběrová řízení a nyní pracuje jako QA Engineer v Oriflame Software.

Chybělo dostatečné vzdělání

Soňa Mašková studovala biologii a pracovala ve farmaceutickém oboru. I ona má za sebou nepříjemnou zkušenost související s výukou IT. „Studovala jsem svoji oblíbenou biologii, a to na PřF UK, a měla za sebou několik úspěšných zkoušek. A také neúspěšný pokus o zápočet z předmětu „Úvod do informačních technologií“. Výuka totiž začínala asi nějak takto: „Na ploše si založte svoji složku, pojmenujte si ji a zkopírujte si tam úlohy, které najdete ve složce pod názvem Skupina A.“ Hlavou mi běželo spousta otázek. Např.: co je to plocha? Jak zkopírovat? Složka? A kde se to vlastně zapíná? Zatímco ostatní pracovali na úkolech, já se snažila pochopit, o čem to vlastně mluví, a doufala jsem, že s počítačem už nebudu muset pracovat,“ vzpomíná Soňa.

Ve stejné době dostala se sestrou od rodičů počítač, s kterým ale nikdo neuměl, a tak Soně nezbývalo než se pustit do práce, musela totiž napsat seminární a později diplomovou práci. „Potřebovala jsem k tomu naštěstí jen Word a Excel, ale i to stačilo, abych se každou chvíli rozčilovala, proč tak drahý krám nedělá to, co po něm chci já,“ popisuje s tím, že s počítačem musela pracovat, i když po škole nastoupila do farmakologického průmyslu. Protože tušila, že nemá dost znalostí, začala se vzdělávat, pomocí nápověd, knih, videí. A začalo ji to bavit.

„V tu chvíli mě poprvé napadlo, že by mě mohla práce v IT bavit a litovala jsem, že nemám dostatečné vzdělání. Chtěla jsem se víc naučit, půjčila jsem si knížky o programování, tvorbě webu apod., ale z knížek se mi nedařilo vše pochopit. Akorát s Photoshopem jsem trošku pokročila. Věděla jsem, že by to chtělo nějaký kurz. Ale kurzy většinou vyžadovaly už určitou úroveň znalostí nebo byly nad moje finanční možnosti. Takže se z toho stal zatím takový můj sen, který vypadal, že bude neuskutečnitelný,“ pokračuje Soňa ve vyprávění.

Pro IT se nadchl i syn

Její chvíle ale teprve měla přijít. Založila rodinu, užívala si mateřství a zpět k IT ji přivedl starší syn, který si rád na počítači vyhledával polohy států. Chlapeček dokonce našel stránky o programování a Soňu to inspirovalo... „Tak jsem to také začala zkoušet a učit se a docela mě to začalo bavit. Přitom jsem si vzpomněla na můj dávný sen, že bych IT oblasti chtěla nejen rozumět, ale v tomto oboru také pracovat,“ říká.

Začala hledat, kde by se mohla vzdělat v oboru IT a narazila na Czechitas. Kromě toho, jak byly kurzy zajímavé ji zaujala i jejich finanční dostupnost. Vybrala si hned několik kurzů a dala se do práce. Když po mateřské hledala práci, zaměřila se už vyloženě na obor, kde by informační technologie využila. A měla štěstí, nastoupila do Tipsportu, kde hledali testera.

„Začátky nebyly jednoduché, hodně jsem se toho musela naučit. Jsem moc ráda, že jsem se odvážila k tak velké změně,“ dodává Soňa s tím, že v žádném věku není pozdě na změnu!

Nezisková organizace Czechitas navíc uzavřela partnerství s technologickou společností Huawei, která finančně podpoří prázdninové kurzy IT pro studentky středních škol. Vzdělávací program Letní škola IT je určena všem středoškolačkám se zájmem o digitální technologie a účastnice provede základy tvorby webu a programování, ale i úvodem do grafiky či robotiky. Cílem je představit studentkám příležitosti v oblasti IT a ukázat na jejich další studijní a profesní možnosti. Letní škola IT se uskuteční ve čtyřech městech, společnost Huawei podpoří studentky v Praze a Ostravě.

„Nejcitlivější období pro dívky, kdy ztrácejí zájem o technologie a matematicko-vědní obory, je v průběhu vzdělávání na střední škole. Právě proto pro ně pořádáme Letní školu IT, kde si mohou vyzkoušet nanečisto, jaké to je studovat IT na vysoké škole. Díky naší dlouhodobé aktivitě a popularizaci se počet dívek na vysokých školách se zaměřením na IT pomalu zvyšuje,“ uvedla Věra Janičinová, šéfka partnerských spoluprací z Czechitas.

Další články

Nejnovější kauzy