Trendy tagy válka na Ukrajině Survivor 2023 MS v hokeji 2023 Oktagon

Indická mutace děsí odborníky. Podle vědců je až o 60 procent nakažlivější než britská verze

Indická mutace se objevila v Česku.
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

Češi mají ještě v živé paměti řádění britské varianty koronaviru, kvůli které zemřely desetitisíce obyvatel. Nově se ale vynořuje mnohem horší strašák. Je jím indická mutace covidu, která je podle belgického biologa Toma Wenseleerse až o 60 procent nakažlivější, než britská verze. Vědci se tak obávají, aby se státy nezačaly potýkat s další vlnou epidemie.

Britská mutace koronaviru si obzvlášť v Česku vyžádala tisíce obětí, jelikož je mnohem nakažlivější, než původní verze covidu. Zatímco se řada zemí zvládla vypořádat s výraznou komplikací a výrobci vakcín na ni zvládli včas zareagovat, přichází na scénu nová hrozba. Tou je indická verze koronaviru.

Vakcína nemusí stačit

Podle zjištění belgického biologa Toma Wenseleerse z Katolické univerzity v Lovani je indickcá mutace až o 60 procent nakažlivější než ta britská. Ostatně se stačí podívat do Indie, které se již dávno zhroutil zdravotnický systém a denně tam umírají lidé na novou nemoc po tisícovkách. Může za to právě zákeřná mutace.

Velkým štěstím je podle Wenseleerse to, že vakcíny se proti mutacím zatím zdají být účinné. Zároveň ale varoval, že některé studie ukazují, že by indická mutace mohla překonat i očkování. To ale zatím není potvrzené. „Mutace nepředstavuje takový problém, pokud vakcíny poskytují ochranu proti nákaze a případnému úmrtí,“ ujistil vědec.

Na pozoru je i WHO

Indické mutace se obává i Světová zdravotnická organizace (WHO), která nedávno zařadila variantu koronaviru na seznam zvláště znepokojivých verzí viru s celosvětovým dopadem. Může za to především její vysoká nakažlivost a obavy z překonaní imunitních látek, které poskytuje vakcína.

"Klasifikujeme tuto verzi jako znepokojivou variantu na globální úrovni," upozornila jedna z čelných činitelek WHO Maria Van Kerkhoveová. "Jsou dostupné informace, které naznačují zvýšenou přenosnost," dodala k variantě, jež vědci označují kódem B.1.617, a která má podle nich řadu dalších mutací. Indická varianta byla v dubnu potvrzena i v Česku, zatím se ale jedná o výjimečné případy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy