Inaugurační projev Miloše Zemana (73) se nelíbil některým hostům, kteří jeho vstupu do druhého volebního období ve Vladislavském sále přihlíželi. A tak se zvedli a odešli.

Jako první opustila sál Miroslava Němcová (65). „Nechtěla jsem dál poslouchat, protože prezident okamžitě po složení slibu ho začal porušovat. Byla to křivá přísaha. Útočí na média, útočí na některé lidi, ale sám se obklopuje těmi, kterým patří stejná kritika," řekla Němcová před branami Pražského hradu.

Vzápětí následovali další poslanci ODS a přidali se i ti z TOP 09 či někteří z KDU-ČSL. Karel Schwarzenberg (80) a Jiří Pospíšil (42) odcházeli společně.

Poslanci ze sálu podle svých slov odešli proto, že proběhl útok na svobodu slova. Zeman totiž v projevu ostře kritizoval veřejnoprávní i jiná média.

„Při inauguračním projevu Miloše Zemana jsme dnes opustili Vladislavský sál. Je smutné, že Miloš Zeman si ani při slavnostním státním aktu ve staroslavném Vladislavském sále nedokáže odpustit útoky na ty, kteří mají jiné názory. Čekal bych v tomto okamžiku státnický projev a nikoli útoky na média a novináře," napsal Pospíšil na Twitter.