Zasedání nebylo veřejné, takže jsme nedostali počty hlasů pro a proti. Žádný člen výboru nepožadoval další dokumenty či výslechy. Babiš považuje kauzu za účelovou a rozhodnutí výboru ho překvapilo.

Podle Faltýnka si policie vyžádala některé zásadní důkazy, ale podle ministra financí Babiše (62) policie blafuje. „My jsme s tím samozřejmě počítali, protože to rozložení politických sil v tom výboru je jasné, takže znovu opakuji, že to je kauza, která má zásadním způsobem ovlivnit příští volby. To není kauza Čapí hnízdo, to je kauza, kdo vyhraje sněmovní volby a kdo bude ve vládě, nebo nebude ve vládě,“ řekl Babiš po oznámení výsledku hlasování.

Sněmovna o vydání Babiše a Faltýnka bude jednat nejspíše 6. září. Babiše chce policie stíhat z dotačních podvodů a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý ve formě účastenství.

Podle předsedy sněmovního klubu ČSSD Romana Sklenáka je důležité, že výbor vyhověl všem požadavkům, která na jeho zasedání padla. „Předvolali jsme všechny ty, kteří byli požadováni. Vyžádali jsme si materiály. Dnes jsme dostali informace od státního zástupce,“ vyjmenoval. Členům svého klubu doporučí hlasovat pro vydání.

Podle člena výboru za hnutí ANO, Matěje Fichtnera jsou chyby v policejním spisu, který už je připraven do fáze stíhání. Kritizuje také žádost o vydání Babiše s Faltýnkem. Podle jeho slov se zdá být politicky motivovaná.

Středeční argumenty, které předložil Babiš a Faltýnek Fichtnera příliš neovlivnily. Z jeho pohledu pánové neříkali nic nového. Slyšení nebylo pro rozhodování výboru vůbec zásadní. Přineslo pouze „doplnění drobných střípků.“

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od konce roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu firmy Agrofert, kterou Babiš tehdy vlastnil. Krátce poté změnila formu vlastnictví a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na neuvěřitelnou padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech dodržování dotační podmínky se vrátila zpátky k Agrofertu.

Celou reportáž ze zasedání od Hospodářských novin naleznete ZDE.