Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Imunitní systém se s pandemií vyrovná: Koronavirus se přeceňuje, tvrdí odborníci

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
koronavirus
Celý svět bojuje s pandemií koronaviru a v Česku máme k dnešnímu ránu 2829 nakažených koronavirem. V České republice zemřelo na COVID-19 celkem 16 osob, všichni měli i jiné zdravotní obtíže. Zatímco někteří odborníci se domnívají, že Covid-19 je velmi závažné onemocnění, které by se nemělo brát na lehkou váhu, tak další jsou toho názoru, že se virus přeceňuje. Pro Echo24 poskytl rozhovor epidemiolog Karel Drbal, který vyučuje imunologii a systémovou biologii na Katedře buněčné biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a vysvětlil, proč je toho názoru.

Vzhledem k aktuální situaci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch podporuje prodloužení nouzového stavu kvůli nákaze koronaviru. Strach z pandemie je všudypřítomný a někteří epidemiologové varují, že bychom se měli mít před koronavirem stále na pozoru a neměli bychom ho brát na lehkou váhu.

S ministrem zdravotnictví ale nesouhlasí ODS, která nechce podpořit prodloužení nouzového stavu o celý měsíc. Pro Blesk Zprávy to oznámil předseda ODS Petr Fiala

„K prodloužení stavu nouze jsme připraveni se scházet v kratších intervalech a rozhodovat o prodloužení o 10 či 14 dnů, bude-li to na základě aktuálních dat potřeba. Není to žádná obstrukce opozice, ale naopak snaha pružně uzpůsobit chod státu a ekonomiky vývoji situace,“ napsal na Twitteru Martin Kupka, poslanec ODS.

Epidemiolog Karel Drbal je ovšem toho názoru, že se Covid-19 přeceňuje. "Z pohledu imunologa je jasné, že se v médiích, ale i mezi některými vědci nebezpečí koronaviru SARS-CoV-2 a jím vyvolaným onemocněním COVID-19 hodně přeceňuje. Virus totiž už nakazil velkou část obyvatelstva po celém světě. Velká většina infikovaných, ano, myslím tím více než 99 %, se mu přirozeně již ubránila nebo v blízké budoucnosti ubrání a prodělá sezónní respirační infekci různé intenzity," vyjádřil se pro Echo24.

Zároveň dodává, že lidé by měli pochopit, že časté mytí rukou a ochrana před onemocněním by měly být naším každodenním opatřením a to i mimo pandemii. "S rouškami a mytím rukou jako samozřejmou a běžnou součástí našeho života, jak to už dříve pochopili v jihovýchodní Asii. Je období chřipky, cholery a tuberkulózy, je třeba chránit sebe a okolí. Je to úplně normální."

Související články

Další články